20 Eylül 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Demokrasinin gelişme aşamaları

Adnan Gümüşer

09 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Mısır'da anayasa rafa kaldırıldı. Mursi tutuklandı. Nümayişler milyonların katılımı ile devam ediyor. Mısır anayasası ayaklar altına alındı. Halkın oylarıyla kabul ettiği anayasa da emekleme dönemindeydi. İyiydi, değildi, eksikti fazlaydı ayrı konu ama halkın onayladığı bir anayasaydı. Bebekliği bitmeden çiğnediler. Mısır şimdi darbeyi yaşıyor. Ölümler, yaralanmalar ve tutuklamalar son hız devam ediyor.
Ortadoğu coğrafyasında demokrasiyi istemeyenlerin maskeleri de hemen düşüverdi. Müslüman ülkeler koltuk sevdası nedeniyle milyonlarca dolar yardımı darbecilere aktarma sözü verdiler. Sıcak para aktardılar.

 

Batı bu darbe sayılmaz, kan dökülmesini, kardeş kavgasını önlemek demokrasiyi getirmek için ordu yönetime el koymak zorunda kaldı demeye başladı.

 

Darbenin ertesi günü, benzin kuyrukları bitti. Elektrik kesintileri geçti. Doğal gaz verildi. Her taraf güllük gülistanlık oluverdi. Bana bizim 12 eylül’ü hatırlattı.

 

Darbe geliyorum derken, ABD'den ve Batı'nın kendilerine demokrat ülkelerinden seçilmişlerin yanında olduklarını, darbe ile gelecek iktidarları tanımayacaklarını ilan eden güçlü bir ses duyduk mu? Bekliyor muydunuz dediğinizi duyar gibiyim. Elbette beklemiyorduk. Tecavüzcüleri savunmak için bahaneler arayacaklarına, genç kızın hiç mi suçu yok mantalitesiyle demokrasi düşmanlarını koruyacaklarını tahmin etmek zor değildi.

 

Bu darbe sadece Mısır'daki yönetim değişikliği olarak görülemeyecek kadar büyük sonuçlara gebe. Arap baharı ile sarsılan İsrail'in güvenliği esasına oturan Camp David düzeni yeniden kuruluyor. Filistin kapıları, Filistin’in nefes boruları darbenin ertesi günü hemen kapandı.

 

Çünkü Mısır demek aynı zamanda Afrika demek.

Mısır demek aynı zamanda Ortadoğu demek.

İsrail’in güvenliğinin Kahire’den başlaması demek.

Mısır'daki bu değişimin Suriye'de Şam rejimi açısından, 'Hayat öpücüğü' olması demektir.

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'' Darbe yapılınca darbecilerle boy boy resimler çekti. Albümünü çeşitlendirdi! Torunlarına zevk ve heyecanla anlatır herhâlde desteğini ve yaptıklarını! Darbenin yapılmasını, 'iki zarardan büyüğü, hafifi ile defedilir', fıkıh prensibinden hareketle destekledim'' dedi. ‘Bu açıklama tamamen güçten korkan din adamı açıklaması’ olarak gözüküyor. Sen Genelkurmay Başkanının açıklamasından sonra konuş ve kurnazlık yap. Yemezler. Kandırılan sadece şeyhin kendisidir aslında. Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib “ Sen heveslerine mağlup olan din adamısın. İkiyüzlü ve münafıksın.” Firavun zamanında nasıl ki dini Firavunun istediği gibi eğip büken din simsarları varsa çağımızda da kuvveti ele geçirenlere yaltaklık yapıp dili onların istediği gibi eğip büken, saptıran bir kişilik olarak hala varlığını sürdürüyor.Allah'ın laneti/ hidayeti bu tip din adamları üzerine olsun. El- Ezher Rektöründen ne beklenirdi. Mursi bu adamı nasıl tuttu. Atamalarda neyi baz aldı. Değiştirme ihtiyacı duymadı mı veya değiştiremedi mi. Anlamak çok zor.

 

Mısırdaki darbeden hükümet ders almalı. Gezideki olayların mali ayağı araştırılmalı. Adamınızı bilerek tayin edin. Yönetim basamağında çalışanlar adam gibi adam olsun.

 

Ergenekon kararları nihayet sonuçlandı. Türkiye’de artık darbelerin sonuçsuz kalmayacağı cezasız olmayacağı tescillendi. Bu yaşananlar siyasi tansiyonu yükseltse de sancılı olsa da demokraside basamak çıkmanın yeni adımı olacaktır. Kim hangi mevkiyi işgal ederse etsin artık oyu iki oy sayılmayacak ve yargı karşısında dokunulmazlığı olmayacak. Normal ve güçlü olunan günlerde herkes size şirin gözükür. Dikkatli olmak gerek.

 

Ergenekon sonrası Türkiye artık eski Türkiye değil. Herkes bundan sonra adımını atınca iki kez düşünecek. Mısırdaki gibi darbe yapma heveslilerine duyurulur.

 

Darbelere karşı olan ve darbelere destek vermeyenlere selam olsun. Adam denecek adam o adamlardır.

 

Tüm okurlarımızın ve dostların ramazan bayramını tebrik ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr