23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Su gibi aziz olmak

Adnan Gümüşer

03 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Su iki elementten (atom) oluşuyor. Bu elementler (atomlar) hidrojen ve oksijendir. 2 hidrojen atomu ve 1 oksijen atomu su molekülünü oluşturur. Suyun en küçük zerresini oluşturmak bir araya getirmek bile başlı başına bir olaydır. "Su gibi aziz ol" dilimize geçen veciz sözlerdendir. Zemzem suyu bir sudur ama suların efendisidir.

 

İbrahim a.s. Yüce Allah'tan emir alınca körpe bir çocukla savunmasız yaşlı kadını bilinmeyen bir yerde kurak bir vadide bıraktı. Emir ilahi olunca, “Seni ve İsmail’i Allah’a emanet ediyorum.” demişti ya, yüreği ferahlamıştı genç annenin. Çünkü söz insana huzur ve ferahlık verir. Hacer annemiz suyu ve kırbasında bulunan kuru ekmeği bitinceye kadar sabretti. Kendi ve küçük oğlu aç susuz çölün kimsesizliğinde bekledi kaderini. Ta ki ana yüreği dayanana kadar. Ana yüreği küçük İsmail'in açlıktan ve susuzluktan kıvrandığını görünce dayanır mı? Çaresiz ve yalnız ana yüreği dolu Hacer, Rabbine gönülden ve iştiyakle dua etti. O kadar çaresizdi ki, durmadı, oturmadı, koştu çaba harcadı. Duaya aralıksız devam etti. Şimdilik safa ve Merve olarak isimlendirilen iki tepe arasında koştu koştu uzaklardan birileri gelecek bir peksimet ve bir avuç su getirecek ve oğlunun o ağlaması ve açlığı geçecek diye. Ama olmadı. Olamadı. İki tepe arasında defalarca koştu koştu. Gözlerini ovuşturup bir gelen var mı diye defalarca ufuklara baktı. Yılmadı. Oysa küçük İsmail'in ayak eşmeleri ufku deliyor kutlu bir kervanı haber veriyordu. İsmail ayaklarını açlığın ve susuz kalmanın kederi ve sıkıntısıyla bilmeden yerlere vuruyordu. Bilmeden yeri eşeliyordu. Eşelerken birden su bitiverdi ayaklarının ucundan. Hz. Hacer önce çölün açlığın ve susuzluğun etkisiyle halüsinasyon zannetti. Hayal olduğu aklına geldi. Suya dokunduğunda hissetmesiyle gerçek olduğunu anladı ve dünyalar onun oldu. Kavuştu beklediğine. Elini koydu yüreğine. Rabbine şükretti duası kabul edildiği için. Hacer hemen suya havuz yaptı. Kana kana içti. Kırbasını doldurdu. O doldurdukça su akmaya devam etti. İçtikçe de hem susuzluğu hem açlığı geçiverdi. Bir ferahlık geldi yüreğine. Suyun başında kaç gün, kaç ay bekledi bilinmez ama Şam’dan dönen Yemenli Cürhüm kabilesi, yolu üzerindeki, daha önceden su ve hiçbir canlının bulunmadığını bildikleri vadiden geçerken, Hacer’i ve oğlunu, içi su kaynayan bir kuyu yanında gördüler. Hayrette kaldılar, sonra da Hacer’in de izniyle oraya yerleşme kararı aldılar.

Rivayet odur ki zemzem kuyusu ve Hz. İbrahim-oğlu Hz. İsmail yapımı Kâbe’nin olduğu mübarek topraklarda Allah’ın emir ve yasakları yaşanmaz olup, Cürhüm kabilesi Allah’a isyan edince zemzem suyu kurur.

 

Tâ ki Hz. Muhammed’in dedesi Abdülmuttalip rüyasında zemzem kuyusunun yerini görene kadar. Dede Abdülmuttalib'e, bir gün rüyasında bir kimse; "Ey Abdülmuttalib! Kalk Tayyibe'yi kaz!" diyerek kayboldu. Ertesi gün; "Kalk, Berre'yi kaz!" dedi. Üçüncü gün de aynı kimse; "Kalk, Mednune'yi kaz!" emrini verdi. Dördüncü gün ise, yine o kimse; "Ey Abdülmuttalib! Kalk, Zemzem kuyusunu kaz!" deyince, Abdülmuttalib; "Zemzem nedir? Kuyu nerededir?" diye sordu. O zat da şöyle cevap verdi:

"Zemzem bir sudur ki, hiç eksilmez ve dibine erişilmez. Dünyanın dört bucağından gelen hacılara yeter. Allahü Teâlâ’nın, İsmail aleyhisselam için yarattığı sudur. Susuzları kandırır, açları doyurur. Hastalara şifa olur. ‘Sen kurban kesilen yere git. Orada iken kırmızı gagalı bir karga gelir. Gagasıyla yeri eşer. Onun eştiği yerde, bir de karınca yuvası görürsün. İşte orası zemzemin yeridir.’ dedi. Kuyuyu kazar ve zemzem suyu oradan kaynar. Doğar gün yüzüne ta ki günümüze kadar. Durmadan ve itiraz etmeden.

 

Zemzem suyunun bu tarihi, lezzeti, doyuruculuğu, yanında birde kimyasal özelliği de ilginç. Ezan sesinde berraklaşıyor. Zemzem suyunun ezan okunduğunda berraklaştığını ifade eden Japon bilim adamı Dr. Masaru Emoto, "Zemzem, çevresinde cereyan eden bütün değişimleri hafızasına alıyor. Yapısı çok farklı. Bu, onu dünyadaki diğer elementlerin efendisi yapıyor" dedi. Japon bilim adamı Dr. Masaru Emoto, zemzem kristallerini mikroskop ortamında inceledi. Suyun kristal düzeninin değişen frekanslara göre farklılaştığını gören Dr. Masaru Emoto zemzem kristallerinin çan sesinde karardığını, Kur'an-ı Kerim ve ezan sesinde ise parlaklaştığını fark etti. Zemzemin mayalama özelliği bulunduğunu, bir bardağının bir kova şebeke suyunu temizlediğini, bu özelliğiyle bile enerji ve şifa kaynağı olduğunu tespit eden Dr. Pfeiffer, "Su her şart altında değişmiyor ama değiştiriyor. Çok acayip bir deney yaptım. Bir damla zemzem suyuna yüz damla normal su karıştırdım. Sonuçta gördüm ki suyun hepsi zemzeme dönüşmüş. Sonra bir damla zemzeme bin damla normal su karıştırdım. Hepsi zemzeme dönüşmüş. Zemzem'de büyük bir enerji var. Başkasını değiştirir ama kendi değişmez" dedi.

Hem tarihiyle, hem Hacer anamıza verilen hediye olan, hem de küçük İsmail’in şefkatiyle dolu, kimyasal özellikleri bir başka olan, suların kralı zemzemi siz en son ne zaman içmiştiniz. Huzur dolu ramazanlar dileğiyle.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr