18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Etrafımız neden düşman dolu?

Hayrullah Demiray

31 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Son yıllarda yaşananlar bir kez daha bizleri düşünmeye sevk etmesi gerekir. Adeta etrafımız denizlerle çevrili olmaktan çıktı da düşmanlarla çevrili duruma geçti.

Belki şaka gibi gelse de bu böyle neden olduğunu ve durumun buraya nasıl geldiğini anlamak aslında çok da zor olmasa gerek.

Bunu görmek için dış işleri uzmanı falanda olmaya gerek yok. Biraz siyaseti ve yaşanan olanları izlemek yeterli bence...

 

Şimdi şöyle bir beyin fırtınası yapalım.

Türkiye coğrafi olarak önemli bir konumda Asya ve Avrupa’nın geçiş noktası Ortadoğu’da önemli bir ülke konumunda. Son dönemlerde birileri bu gerçeği görmek istemese de Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde Türkiye Osmanlı’nın devamı olarak görünmekte ve Türkiye’nin kendileri açısından önemli bir hami olarak görüyorlar.

 

Etrafımızın bu kadar düşmanla dolu olması belki de tarihten gelen bir şey, ama bu sadece bugüne has bir şey de değil. Çünkü başarılıysanız birilerinin gözüne batarsınız ve yaptıklarınız birilerini rahatsız eder ve sonrasında da içte ve dışta birileri size düşmanlık eder.

Bugün de; aslında yaşananlara bakılırsa Hükümetin uyguladığı politikalarda olan yanlışlar mutlaka vardır. Ama netice itibariyle bir gerçeği de görmek gerekir.

Oda Türkiye’nin her şeye rağmen güçlenmek istemesi ve kendi kendine yetebilecek duruma gelmeye çalışmasından geçiyor.

Yıllardır sınırın diğer tarafında petrol çıkarken, bizim ülke sınırlarında petrol bile arayamıyordu. Şimdi ise durum farklı; artık kendi petrolümüzü kendimiz arıyor, çıkartıyor ve işletiyoruz.

 

Kendi arabamızı yapma çalışmamız var. Kendi uçağımızı helikopterimizi yapma çalışmaları başlattık. Kendi tankımızın çalışmaları bitti, bitecek artık IMF’den borçta almıyoruz.

İşte bu gibi nedenlere baktığınızda bundan birileri aşırı derecede rahatsız olmuş durumda. Bu rahatsızlığını açık bir şekilde söylemek yerine yıllardır PKK’ya destek vererek gösteriyorlar.

 

Şimdi sınırın ötesinde bulunan PKK’nın uzantılarına ve hiç acımadan kendi halkını katleden Esed rejimine, diğer yandan da yine kendi halkını katletmek için darbe yapan Mısır cuntasına destek vererek bizlere karşı yürütülen ciddi bir düşmanlık söz konusu ve bu düşmanlığa maalesef ki içeriden de destek alarak yapıyorlar.

Birileri de maalesef ki bu olaylara destek olmayı marifet sayıyor ya en çokta insanı yaralayan bu oluyor.

 

Hâlbuki konu memleket meselesi olunca herkesin bu durumda menfaat gözetmeksizin ülke çıkarlarını her şeyin üstünde tutarak ve ona göre bir yol izlemesi gerekmektedir.

Hal bizde maalesef böyle olmuyor. İktidar mücadelesine dönüşen kavga sebebiyle dışarı da düşmanlarımız daha da artıyor.

Ve sonuçta bugünkü duruma geliyor ve sağlık uçağımızın bile hava sahasını kullanması için saatlerce bekleye biliyoruz.

İşte buradan herkes kendisine ders çıkarmalı ve ona göre düşünmeli.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem