21 Temmuz 2018 Cumartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şarkılar, türküler

Adnan Gümüşer

27 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Yıllardır tartışılır, sanat niçin olmalıdır. Halk için mi, sanat için mi, hak için mi. Misyonu ne olmalıdır. Ne amaç gütmelidir. Halka mesaj vermeli mi vermemeli mi? Diyerek.

Gençlerin dinledikleri müziğe baktınız mı? Şu an hit olan şarkı sözlerini dinlediniz mi?

 

"Dün gece bir kaç film seyrettim
Canım çıktı ağlamaktan
O Türkan yok mu o Türkan
Yine öptürmedi dudaktan"

 

Müziği tam alem hele söyleyen bayan olunca…

 

Veya

 

"Tanrım beni baştan yarat."

 

Yada,

 

"Çıldıralım çıldıralım bu gece hep çıldıralım."

 

Diye devam eden müzikler.

 

Bu dizeler size neyi hatırlatır? Size ne katar. Bana hiçbir şey. Bu müziği bir ay sonra veya bir sene sonra kim dinler. Biri bana açıklarsa memnun olurum.

 

'Sanat sanat içindir' düşüncesini savunanlar için, sanatın tek amacı vardır, o da sanatın kendisidir. Sanatın başka amacı olamaz. Başka amaca yönelen her eğilim sanatı öldürür. Sanat, ne kişisel ne de toplumsal yararı dikkate alır. Tek hedefi vardır: Güzel biçimleri oluşturmaktır. Herhangi başka amaca hizmet etmek, sanata yabancıdır. Sanat, sanat için yapılır. Toplumda bundan faydalanır. Yumurta, tavuk hikâyesi gibi bir olay. Ama bu tez 18. asırda tartışılmaya başlamış, şimdi "sanat para içindir"e dayanmış kalmıştır. Tabloyu kendin yaparsın duvarına asarsın satmaya kıyamazsın, ya da müzeye koyarsın sanat, sanat için derken toplumda faydalanır. Grafikeri, illüstratörü, fotografçısı, ressamı kendine göre sanat yapar, sonrada satar, halka mal olur, yani topluma. Kişi yaptığı işleri evine koysa Vangohtan büyük ressam olsa kim görecekte takdir edecek, kim bilecek. Vangohtan büyük müyüm değil miyim yaptığım sanat mıdır ona ancak ve ancak toplum karar verir. Yani toplum olmazsa sanatta olmaz sanatçıda.

 

Sanat halk için yapılmalı diyenler için gaye halka kendi sanatını kabul ettirmektir. Bu sanatçılar tezleriyle hizmetleriyle bir adım öne geçer. Tabi ki sanat halk için yapılmalıdır. Sanat, sanat için olacaksa şarkıcı kendi şarkısını dinlesin. Ressam kendi kendine resim çizsin. Şair bir köşede şiirini sessizce kendi kendine mırıldasın.

 

Hak için yapılan sanat yarışmanın en yüksek çıtasıdır.

Halk için yapılmayan sanat, sanat değildir. Halk için yapılan sanatta halk vardır. Halkın derdi vardır. Derdine çare bulma vardır. İyi ve hüzünlü gününü terennüm içinde ifade etmek vardır. Aşık Veysel bir halk şairidir. Halkladır. Her türküsünde halk vardır.

 

Adam gibi şarkı sözleri yazılsın. İnsanları coştursun. İnsanlara moral versin. Abuk subuk şarkılar insana bir şey vermez. Bir ay içinde dinlenir ve unutulur. Sonra unutulup giden şarkılar sanat değil dünya kupasındaki vuvuzela (Güney Afrika zurnası) vızıltısından öteye geçmez.

 

Itri’nin, dede efendinin eserleri hiç eskir mi? Ya da, bir ilkbahar sabahı güneşle uyandın mı hiç şarkısı eskir mi? yaşlanır mı?

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr