23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milli Eğitim bu zulmü nasıl durduracak, nerde adalet?

Adnan Gümüşer

20 Temmuz 2013 tarihli yazısı

SBS sınavı yapıldı. Sonuçları internetten öğrenildi. Bütün aileler bu sonucu dört gözle bekledi. Gece 12.00'de Milli Eğitim sitesinde verildi.

 

Sonuçlar açıklandı hem de yabancı dil cevap kâğıtları karıştırılarak. Onu da hadi geçtik. Asıl konu yeni anlaşılacak. Sınavı yapanlar öyle bir gol attı ki. Maç 3-0 bitti. Yenilen Milli Eğitim'de okuyan öğrenciler oldu. Özel okullarda okuyan öğrenci ise kazandı ve maçı aldı.

 

Nasıl mı? SBS son sınav olarak yapılacağı duyuruldu.

Şimdi bu sene okula giren öğrenciler için ve SBS puanına baz oluşturacak son 3 yılın okul puanları da hesaba katıldı. Oysaki bu kural konduğunda yürürlükteki yılın notları hesap edilmeliydi. Çocuklar bundan habersizdi. Bunu geçtik yine bakın bir sorunun yüzlerce öğrenciyi gerilere attığı bu sınavda özel okullar bol keseden öğrencilerine not verdiler. Tabiri caizse hep "yüz yüz fullediler" puanlarını ve yine en öne geçtiler. Milli Eğitim de hep sağırları oynadı, duymadı. Milli Eğitim okullarında puanlar sözüm ona adil verildi. Abartılmadı veya biz duymadık.

 

Karşılaştırma için bakınız ismi ve durumu bende saklı iki öğrenci:

A ÖĞRENCİSİ ÖZELLİKLERİ: Çalışkan, orta öğretim başarı puanı ortalaması (ybp): 283.00, resmi orta okulda okur, yanlış sayısı 4 adet diğerleri ful. Tek kusuru var notları az yani düşük.100 değil çünkü öğretmenleri ona puan verirken sık eleyip dokuduklarından ancak 3 yılın ortalaması 94 civarında olmuş.

 

B ÖĞRENCİSİ ÖZELLİKLERİ: Çalışkan, orta öğretimde başarı puanı (ybp): 300.00, özel okulda okur, yanlış sayısı 4 adet diğerleri ful. Kusuru yok çünkü ebeveyni zengin ve özel okulda okutmuş öğretmenleri okul başarılı olsun diye veya keyfi olarak 3 yılın notlarını 100-100-100 olarak vermişler ve toplam ybp puanı 300.00 olmuş.

 

Sonuç; A Öğrencisi zar zor 6.000'lerde başarı sırası elde edebilirken, B öğrencisi ilk 5.000'de hatta ilk 2.000'lere doğru yaklaşıyor. Başarı elde ediyor. Şimdi bu haksız puanı alan öğrenci, istediği özel okulda beleş okuyacak. istediği üniversiteye girecek. Sonra kariyer planlayıp yoluna devam edecek. Ben böyle adaletin ortasına…

 

Adil, huzurlu sabır dolu günler dilerim. Milli eğitim resmen uyuyor. Bizi de uyuttuğu gibi.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr