22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Müslümanın kapitalisti olmaz

Hayrullah Demiray

14 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Özellikle Ramazan aylarında geleneksel hale gelen dini öğeler arasına nifak sokma durumu var. Bu ayda, her ne kadar şeytan zincire vurulsa da şeytanlaşmış insanlar rahat durur mu? Bu sefer de görevi onlar devralıyor!

 

Sonrasında başlıyorlar nifak tohumlarını ekmeye. Halkın arasında oluşabilecek her türlü kırgınlığı, dargınlığı pekiştirecek ne kadar iş varsa onları yapıyorlar.

 

Her sene dinimize darbe vurur nitelikte bir söylem ağızlara pelesenk ediliyor. Önceki yıllarda daha farklı söylemler vardı. Bu senenin modasını ben de yeni öğrendim. Bu söylemlerin İlahiyat Fakültelerinden öyle ya da böyle bir şekilde mezun olmuş birilerinin ağzıyla yapılması olayı daha da ciddi boyutlara taşırken daha da üzücü hale getiriyor.

 

Bu senenin modası da "Kapitalist Müslüman"!

 

Efendiler bırakın Allah aşkına Müslümanlık tek ve birdir Müslüman'ın kapitalisti ya da başka bir çeşidi olmaz. İbadet ayrı, para piyasa işleri ve ülkelerin yönetim biçimleri ayrıdır.

 

Müslümanlığa istediği darbeyi vuramayan, Müslüman vatandaşı başka dinin mensubu ya da dinsizlik yoluna sevk edemeyeceğini anlayan fakat bu oluşumdan ve İslam ülkeleri arasındaki her an gerçekleşebilecek dayanışmadan korkanların yeni taktikleri bu olsa gerek. Yok edemediğin bir dini kendi içinde bölerek birbirlerini bitirişlerini izlemek... Bu oyunu görüp böyle basit gibi görünen fakat ileriye dönük ince hesaplar içeren söylemlerden kaçınmamız gerekir.

 

Böyle anlamsız ve manasız bir oyunun oynanmasına bizlerde göz yummamalıyız. Müslüman uyanık olmalı ve oynanan oyunun farkına varmalı.

 

Aynı Allah'a, aynı peygambere inanan, aynı kutsal kitabın söylediklerine uyan, aynı kıbleye dönüp namaz kılan insanları "Şu tipte Müslüman", "Bu tipte Müslüman" diye sınıflandırılmaya çalışılması nedir?

 

Bu oyunların hepsi birileri tarafından tezgâhlanan ve harfiyen uygulamaya konan oyundan başka bir şey değildir.

 

İslam'da farklı görüşler elbette mevcuttur ama bunlar sadece uygulamalarda farklılık gösteren Allah'a ulaşma, O'nun rızasını kazanma yolunda farklı yollardan gitmeyi tercih edenlerin farklı ibadet şekilleridir. Bir dine mensup kişileri ibadet ve takva konusunda farklılıkları açısından çeşitlendirebilirsiniz. Mezhep denilen olayda budur zaten. Ama aynı dine mensup insanları yönetiliş biçimleri, ekonomiyi kullanma farklılıkları açısından sınıflandırırsanız insanları bu şekilde etiketlemiş olursunuz. Dine, insani ihtiraslar ve maddiyat konuları karışmış olur. Hâlbuki Müslümanlığın önüne başkaca sıfatlar eklenmesi doğru değildir.

 

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi