21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ramazan ayımız mübarek olsun

Hayrullah Demiray

10 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Bugün on bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk günü. Tüm dünyadaki Müslümanlar bu özel ayı sabırsızlıkla bekledi.

Ve o mübarek gün geldi sonunda…

Elbette yıllar yılı bu ayın güzelliklerinden faydalanan İslam âlemi yine ramazan ayını huşu içinde geçirecek, nimetlerinden faydalanacak.

Onbir ayın sultanı Ramazan bizler için önemli bir ay. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda indirildi. Ramazan ayının en önemli gecesi Kadir Gecesi ve o da bin aydan daha hayırlı bir gece…

Bu ayın rahmetini, bereketini anlatmaya ne bizim kalemimiz yeter nede hissiyatımız. Ama Rabbim bizi bu aydan bol bol nasibini alanlardan eylesin.

 

Ramazan'ın yazın bu sıcak günlerine denk gelmesi, belki de birçok insanın bu aydan daha çok faydalanmamasına vesile olacak. Rabbim bu sıcaklarda kullarına dayanma kolaylı versin.

Bu ayda yine dünyanın birçok yerinde kan ağlayan Müslüman kardeşlerimizi daha fazla hatırlamalı onlarında rahatlıkla ibadetlerini yapabilecekleri bir geleceğe kavuşmaları için dua etmeli ve onlar için elimizden bir şey geliyorsa mutlaka yapmalıyız.

 

İnanan insan sadece kendisini düşünmez, müslüman kardeşini de kendisi gibi görür.

Haksızlık yapmaz ya da haksızlık yapanın karşısında dimdik durur.

Haksızlık karşısında susmaz, haksızlık yapan güçlü de olsa yanında olmaz, her şeye rağmen haklı olan güçsüz de olsa yanında olur.

 

Güzel ve iyi huyları kendinde bulundurur. Kötü ve ne kadar haset varsa kendinden uzaklaştırır.

Ramazan; dünyalık yiyecekleri veren Rabbimize biraz daha şükretmeyi yoğun olarak yaşayacağımız bir aydır. Aç kalan, susuz kalan insanların halinden daha iyi anlayacağız. Sadece bu ayın sevabını bilerek Allahtan karşılığını mutlaka alacağımıza inandığım oruçlarımızı rahatlıkla tutmayı Mevlam bize nasip etsin.

 

Yardımlaşma ve dayanışma hayatımızda her zaman olması gerekir. Ama bu kutsal ayda yardımlaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneklerini görecek ve yine birlikte yaşayacağız.

Ramazan, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesiledir. Kardeşçe yaşamanın güzellikleridir. Zengin, fakir herkesin aynı sofrayı paylaştığı güzel günlerin yaşandığı mübarek gecelerdir. Rahmet ve bereketin bol olduğu ve insanların birbirine karşı sabırlı olunması gereken önemli bir aydır.

 

Dileğim; dünya üzerinde yaşayan tüm müslümanların kurtuluşa, feraha kavuşması için bir vesile olsun bu ramazan…

Dünya nimetlerinin tadına varırken ahiret hayatını unutmadığımızın bir vesilesi olsun yine bu Ramazan. Ahiret hayatını unutup dünya malına tamah edenlerin uyanışına ve her şeyi dünyalık olmuş insanların gerçeği görmelerine de vesile olsun bu Ramazan.Umudunu yitirmiş ve dünyadan hiçbir beklentisi kalmayanların da umudu olsun bu mübarek ay.Ve dünya nimetlerinin gözlerinin kör ettiği bazı Müslümanlarında gözlerini açmalarına vesile olsun bu güzel ay. Tüm okurlarımızın da Ramazan ayını şimdiden tebrik ediyorum.

 

Yüce Mevla’mdan bolluk bereket içinde mutlu bir Ramazan ayı geçirip Bayrama da huzurla kavuşmayı niyaz etsin.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem