17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kaş yaparken göz çıkarmak!

Hayrullah Demiray

09 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Son günlerde bir tartışmadır gidiyor

O da; “Cami de tenis olur mu? Olmaz mı?”

Ben fetva makamı değilim.

Ama böyle bir saçmalığın olmayacağını sizlerde çok iyi biliyorsunuz.

Camiler ibadet yeridir. Eğitim yuvalarıdır. Orası manevi kültürel alanlardır.

Basında yer alan görüntüleri izlediğim zaman bir kez daha bu işi yapanlara ‘yuh’ dedim. Çünkü bu saçmalığın daniskası…

 

Evet, yaz kuran kurslarının verimli geçmesi gerekiyor. Benim çocuklarımda kursa gidiyor. Ama bu şekilde camide oyun oynamasına ben de müsaade etmem. Elbette çocuklar belli sporları yapacak, oyunda oynayacaklar. Ama bunun yeri cami olmayacak.

 

Camiler buna uygun hale getirile bilir mi? Bunlara uygun inşa edile bilir mi?

Eğer sosyal konularda belli uygun aktiviteler düzenlenecekse ona göre bu yerler yapılmalı. Ben orada müftünün yaptığı açıklamalara katılmıyorum.

 

Çünkü kimsenin kendi mantığına aklına göre dini bu şekilde yozlaştırtmaya hakkı yoktur.

Camiler ibadet yerleri ve dinin öğretildiği kurumlar olarak hizmet etmektedir. Elbette bu gün çocuklarımıza dünyalık bilgileri verdiğimiz gibi onlara manevi bilgileri de vermek boynumuzun borcudur.

 

Bunları Diyanet İşleri Başkanlığı ve belli cemaatlerin açmış olduğu kurslarda üstleniyor. Bunların yeri camiler oluyor. Ama son olaylara baktığımızda bu işi tartışılık bir yanı yok.

 

Tabi ki bu görüntüler bana göre yanlıştır. Başkalarına gör doğru olabilir. Ama doğru tek dir. O zaman bunu yapanlar hakkında diyanet bir soruşturma açtı mı? Ya da bu konuda Antalya İl Müftüsünün açıklaması hangi fetvaya dayandırıyor? Bu konuda mutlaka kamuoyuna gerekli açıklamanın yapılması gerekir…

 

Ha şimdi bazıları diye bilir “efendim bunu büyütmeye ne gerek var” Olay bunu büyütmek değil. Yıllarca dini yanlış kullanan ve kuralları hiçe sayan üsluplar nedeniyle insanlar hep yanlış yönlendirildi.

Bir şey daha dikkatimi çekti. Her sene ramazan yaklaştığında benzer olaylar meydana çıkıyor. İlginç fikirler atılıyor ve ramazan ayı boyunca tartışılıyor.

 

Bir söz varadır; “ Yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder” İşte o misal…

Lütfen böyle saçma konularla kafaları karıştırmayın. Tartışmayın bile… Olay açık ve net!

Bu konu bazılarımızın hoşuna gitmeye bilir. Bazı okuyucularımız bu görüşümü eleştirebilir. Saygı duyarım. Ama şunu da unutmamak gerekir ki; O görüntüleri bir kez daha dikkatle bakın. Küçükler kadar orada büyükler de var.

 

Kimse dinimize, ibadethanemize saygısızlık yapmasın. Her şeyin yeri farklıdır. Bu şekilde hareket dini yozlaştırmaya götürür. Lütfen dikkat edelim.

 

İyi haftalar ve herkese şimdiden hayırlı ramazanlar…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem