23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyasette üslup nasıl olmalı?

Hayrullah Demiray

07 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Siyasetin dili ve üslubu konusunda bugüne kadar eleştirilerim olmuştur.

Hem iktidarın hem de muhalefetin bu anlamdaki üslubunun zaman zaman çirkinleştiği dönemler oldu.

Bunlar aslında bizler için çok önemli zamanlar hele etrafımızdaki ülkelerin bu kadar sıkıntılı bir süreçten geçtiği bir dönemde üstelik bizim ülkemizde de karışıklık olmasını arzu eden iç ve dış mihrakların bol olduğu süreçte birlik ve beraberlik mesajları daha da önem kazanmaktadır.

 

Siyasi görüşü her ne olursa olsun siyasilerin bu dönemde kullandıkları dil çok çirkin ve bazen de hayretler içerisinde bırakacak derecede şaşırtıcı.

 

Ben çocuklarımın televizyon izlerken böyle bir üsluba maruz kalmalarını istemiyorum çünkü geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin beyninin bu kadar çirkin görüntülerle doldurulmasına karşıyım.

 

Ben sol görüşlü bir insan değilim. Bu güne kadar hiç sol partilere de oy vermedim. Sol görüşe sahip birçok arkadaşım, tanıdığım var ve bunların arasında sevdiğim samimiyetine güvendiğim insanlarda bulunmakta.

 

Birkaç kez izlediğim ve konuşmalarını çok takdir ettiğim genç bir arkadaşı, bir milletvekilini bugün konu etmek istedim. CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, 1981 doğumlu olan bu genç milletvekili kardeşimizin üslubunun bu dönemde ne kadar önemli olduğunu izleyenlerde benim gibi anlamışlardır.

Bu milletvekilimizin televizyondaki bir program esnasında söylemlerini gerçekten takdirle izledim. İşte dedim muhalefet üslubu bu olmalı. Hem iktidara katkı sunacak hem de muhalefete de ışık tutacak nitelikteydi.

 

Programda söylediklerinin birçoğuna katılıyorum. Her şeyin Başbakana bırakılmasıyla ilgili birtakım sözler söyledi. Konunun çıkış noktası; Galatasaraylı bir yöneticinin "Daha önce ben Başbakanla konuştum kupa bize Kadıköy de verilecek" demesiydi.

 

Bu örnekte de olduğu gibi birçok konuda çözümün ve kararın Başbakandan beklenmesinin, Başbakan onayı alınmaksınız adım atılmamasının, küçük büyük, alakalı alakasız her kararın Başbakanın omuzlarında yük olmasından artık bu ülke kurtulmalıdır.

 

Genç milletvekili sözlerine Ak Parti'lilerin de tasvip edeceği bir şekilde devam ediyor. "Bugün Başbakanın omuzlarında gerçekten gereksiz bir sürü yük var." diyor.

 

Bu yükler Başbakanın sırtından kaldırıldığı zaman Başbakanın daha verimli olacağını hepimiz farkındayız.

 

Programın diğer konuklarından bir tanesi de Prof. Dr. Yasin Aktay'dı. Aynı şekilde onun üslubu da gerçekten takdire şayandı. Yasin Aktay'da Ak Parti'de siyaset yapan bir isimdi.

 

Bu iki ismin konuşmaları ve üslubu bize bir şeyler kazandırmalı ve siyasette bu tür üslup benimsenmeli.

 

Genç milletvekili kardeşimizi tebrik ediyorum.

 

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay kimdir?

Rumeli Balkan ve Trabzon kökenli bir ailenin ilk çocuğu olarak 5 Mart 1981 tarihinde İstanbul'da doğdu. Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde tamamladı. Üniversite eğitiminden sonra altyapılarını ortaokul yıllarında atmaya başladığı yabancı dillerini geliştirmek ve daha da ilerletmek için üç yıl yurtdışında kaldı. (Bir yıl İtalya Roma bir yıl İspanya Madrid, bir yılda Hırvatistan Zagreb). İleri seviyede İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Hırvatça konuşmaktadır.

 

Yurtdışından döndükten sonra askerlik vazifesini Jandarma olarak Yozgat’ta tamamlayan Faik Tunay uluslararası bir şirkette satış yöneticisi olarak profesyonel iş hayatına devam etti. 18 ay çalıştıktan sonra kendi isteği ile ayrılıp serbest olarak kendi işleri ile uğraşmaya başladı.

 

1999 yılında Anavatan Partisi Beşiktaş İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ile başlayan siyasi hayatında, İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul İl Ana Kademe Yöneticiliği görevlerinde bulundu. Bu süreçte (2002-2004) yılları arasında Dünya Genç Demokratlar Birliği Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Faik Tunay yurtdışında ki birçok panel ve konferansa ana konuşmacı olarak katıldı.

 

2009 yılında yerel seçimlerde İstanbul’un en genç meclis üyelerinden biri olarak Şişli Belediyesi Meclis üyeliği görevine seçildi. Haziran 2011 genel seçimlerde CHP İstanbul Milletvekili olarak seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyesi olan Faik Tunay, Rumeli ve Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzonspor Kongre üyesidir.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem