19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mısır'dan ders alınmalı

Hayrullah Demiray

06 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Yıllardır hep konuşulur…

Müslüman ülkelerin başında bulunan idareciler hep bir yerlere bağlıdır. Aslında kendi idarecilerini seçtiklerini düşünseler de gerçekte öyle değildir…

Çünkü dün olduğu gibi bugün de Amerika ve Avrupa hep demokrasiden dem vurarak aslında düşündükleri demokrasi olmayıp, müslüman ülkelerindeki zenginliktir.

Dünya üzerinde çile çekenlere baktığınızda, hep Müslüman ülkelerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz.

İşte Müslüman Arap ülkelerinin yaşadıkları bunların en son örneği.

Yaklaşık iki yıl önce sözde bir “Arap baharı” aldatmasıyla bu ülkelerde ayaklanmalar başlamış ve sonunda 45-50 yıllık rejimler bir anda yıkılmıştı.

Kimin eliyle? Tabi ki; Avrupa ve Amerika’nın eliyle…

 

Sonrasında ne oldu seçim yapıldı. Kendi idarecileri yerine bu ülkeyi yönetmek için pusuda bekleyenler harekete geçti.

Mısır’da hiç ateş dinmedi ve deyim yerindeyse Mısır’ı alev alev yaktılar.

Şimdi de birileri ordu eliyle iktidarı devirerek yönetime el koyduğunu açıklıyor.

Soruyorum size bu ülkede acaba gösteri yapanlar ve ordunun yönetime el koymasını sağlayan insanlar çok mu?

 

Daha önce Irak’ta zülüm gördüklerini söyleyen halk Amerika’nın Irak’ta başlattığı sözde ‘demokrasi getireceğiz’ yalanıyla kandırıldı. Ve ne oldu Amerika petrol rezervlerini kullanmak adına adeta vahşet uyguladı.

Sonra Irak halkı Saddam’ı arar oldu.

Bugün Mısır halkı ileride büyük bir hata yaptığını anlayacak.

Bugün oynanan oyun, aslında dünya üzerinde Müslüman ülkeler üzerinde yıllardır denenen oyunlardan başka bir şey değildir…

Türkiye’de de bu oyunlar oynandı. Ülkemizdeki darbelerinde alt yapısında bunlar vardı. Ama büyüyen güçlü duran ülkemiz için o günler geride kaldı.

Bana göre; Dünya, bu demokrasi sınavında başarılı olamadı ve sınıfta kaldı.

 

Yaşananları şöyle bir hatırladığımızda…

Mısır Ordusu’nun ülkedeki krizin çözülmesi için siyasilere verdiği 48 saatlik ültimatomun bitmesinin ardından bir açıklama yapan Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi, Cumhurbaşkanı Mursi yönetiminin artık son bulduğunu dünyaya duyurdu.

Bu açıklama üzerine Mursi karşıtı göstericiler, Tahrir Meydanı'nda karırı havai fişeklerle kutladı.

Bu durum kimin işine yarayacak?

Bundan Mısır halkının fayda saylayabileceğini pek söylenemez.

Mısır’ın yeni yöneticisine baktığımızda;

Amerika’da eğitim almış biri olarak kendi halkı yerine Amerika’nın oradaki çıkarlarını korumak adına oraya getirildiğini görmemek mümkün değil.

Mısır’daki bu gelişmelere karşı Dünya yaşananlara tepkisiz. Bu durum bile yaşanan çifte standardın en güzel göstergesi.

 

Orta Doğu

Mısır'ın geçici lideri 68 yaşındaki Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur oldu.

General Abdülfettah El Sisi, ordunun halkın kendisinden destek istediğini gördüğünü belirterek, ''İktidara gelmek ya da saltanat sürmek için değil, halkın çıkarlarına hizmet etmek ve devrimi korumak için gerçekleştirdik” dedi. Bu mesaj Mısır'ın her tarafına ulaştı.

 

General Sisi, Cumhurbaşkanı Mursi'nin salı gecesi yaptığı konuşmanda halkın hevesleri ve taleplerine karşı olduklarını söylediğine dikkat çekerek, ''Bu da, silahlı kuvvetlerin önde gelen siyasetçileri, din adamları ve gençlik liderleriyle danışmalarda bulunmasını gerektirmiştir. Bu danışmalara katılanlar da, birleşik ve güçlü bir Mısır toplumu inşa etmek için bir yol haritası üzerinde uzlaşmışlardır'' dedi.

General Sisi, yol haritasında anayasanın geçici olarak askıya alındığını ve yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar hükümetin başına geçici bir ismin getirildiğini kaydetti.

 

Sisi, bir teknokrat hükümetinin kurulacağını, Anayasa Mahkemesi'nin de yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapacağını da vurguladı.

 

Mısır'ın en üst düzey Sünni din adamı, El Ezher Şeyhi ise; devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ordunun ve diğerlerinin ehveni şeri seçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Müslüman Kardeşler hareketinin üst düzey liderlerinden Muhammed El Biltaci, Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasından kısa süre önce Mısır ordusunun Kahire sokaklarını kontrol altına almasına karşı barışçıl yolla direneceklerini söyledi.

 

El Cezire televizyonunun canlı yayınında konuşan El Biltaci, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin geçen yılki adil seçim sonucunda 4 yıllığına göreve geldiğini hatırlattı.

 

El Biltaci, "Genelkurmay Başkanı, Başkomutanı olan Cumhurbaşkanı'na ültimatom veriyor! Bu seçilmiş Cumhurbaşkanı'na karşı bir darbedir" diye konuştu.

 

Muhabirin, "Tanklara karşı koyup koymayacakları" sorusuna, gösteri yapan Mursi yanlılarını işaret ederek yanıt veren El Biltaci şöyle konuştu: "Kahire'nin kalbindeki bu resmi görüyorsunuz. Biz kimseye saldırmadık; genel merkezimiz, liderlerimiz saldırıya uğradı, taraftarlarımız hedef alındı ve öldürüldü ama biz karşılık vermedik. Bu insanlar burada Cumhurbaşkanı'nı savunmayı sürdürecek."

BBC Kuzey Amerika Editörü Mark Mardell ABD yönetiminin gelişmelere yaklaşımını şöyle değerlendirdi: "Mısır'da askeri darbeye benzeyen olay Obama yönetimini garip bir konumda bırakıyor. Dışişleri Bakanlığı defalarca ABD'nin hiçbir tarafı desteklemediğini söyledi. Ama bir tarafa finansal destek sağlanıyor – gelecek yıl 1,3 milyar dolarlık askeri yardım sağlanması planlanıyor ve pek çok üst düzey Mısırlı asker Amerika'da eğitim alıyor."

 

Sonuç olarak bu olup bitenlerden sonra yaşananların demokrasi adına yapıldığını kimse söylemesin. Bu yalanlara artık karnımız tok.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem