23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üniversite anıları

Adnan Gümüşer

06 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Mezunlar günü geleneği oluşmaya başladı. Canlı ve dost meclisi dolu güzel bir gelenek.

Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunları hafta sonu İzmir de buluştu. Toplantıya davetliydim. Nezih bir ortamdı doğrusu. 10 saatlik bir yolculuktan sonra İzmir’e ulaştığımızda yorgun ve bitkin bir halde idik. Cennet vadisi olarak isimlendirilen yerde etkinlik yapıldı. Cennet vadisi İzmir’in akciğeri konumunda bir tepede kurulmuş Orman Bakanlığı'nın tahsis ettiği ve en az 20.000 kişinin bir anda piknik ve sosyal faaliyet yapabildiği bir yer. Devlet ormancılığından halk ormancılığına geçiş tamda burada kendini göstermiş. Uzun ve gösterişli ağaçlar adeta bulut gibi gölgelikler yapıyordu.

 

Cennet Vadisi etkinlik ve piknikçilerle doluydu. Burada yapılan bir diğer etkinlik te orada gördüğüm ve Kocaeli'de de böyle bir sivil toplum kuruluşu var mı dediğim Sıla Eğitim Hizmet Sağlık Yardımlaşma Vakfının etkinliği idi. Vakıf, Konak ilçesi merkezinde hizmetine devam ediyor.

 

5. icazet töreni yapılıyordu. 2.000 kişilik bir topluluk vardı burada ve mini minnacık çocukların hafızlık mezuniyet töreni idi. Yaşları 5-6 ya vardı ya yoktu. Mezuniyetlerin haklı gururu ile plaketlerini taşıyorlardı. Yemekler yapıldı, tatlılar yendi, konuşmalar yapıldı ve dua ile program kapandı.

 

Cemaatler artık birbirinin kuyusunu kazmıyor, eleştirmiyor ve destekliyor adeta. Her cemaat tabi ki farklı kulvarlarda hizmet etmeli. Kimi hafız yetiştirecek kimi de üniversite okutacak. Özlenen bir gelişme… Hep böyle devam etmesi dileğiyle.

 

Mezunlar gününde, Erzurum Üniversitesi mezunlarından yetkin ve işinin ehli birçok insan konuştu. Söz alıp dilek ve temennilerde bulundu. Bilecik Üniversitesi Rektörü, Eski İlim yayma cemiyeti şube başkanı Muhammet KARAOSMANOĞLU ve Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA bunlardan biriydi. Sırma Hoca, içerden biri olarak yapıcı eleştirilerde bulundu ve adeta salvolar yaptı. İhh gönüllüsü Bahattin YILDIZ hatırlandı. Bir misafir, Ben Bahattin beyi gökte tanıdım ve gökte kaybettim dediği güzel bir anekdot anlattı. Gökte tanıdığı, bilirsiniz 80'li yıllarda afiş asmak bir gelenekti üniversitelerde. Yine bir gün afiş asarken indirilmeyecek ve haftalarca kalacak bir yer ararken bu yeri Eritreli Bahattin lakaplı bu kişi bulmuş, asmış ve ağacın doruğundayken tanışmıştı. Yine misafirin dediği gibi de 2010 yılında uçak kazası ile Pakistan semalarında İHH’nın verdiği görevi ifa ederken şehit olmuştu. Gökte tanıdım ve gökte kaybettim hatırasını böyle anlattı dolu göz yaşlarla.

 

Toplantıda dost ve arkadaşlar birbirini gördü. Anılarını tazeledi. 30 yıldır birbirini göremeyen arkadaşlar fikirdaşlar da vardı. Oluşumun derneğe dönüştürülmesi çalışmaları konuşuldu. Haklı bir teklifti bu. Bundan sonraki toplantı yeri için değişik teklifler sunuldu. Bunlar İstanbul, Mardin, Denizli ve İhsan hocanın teklifi de Siirt’ti.

 

İzmir’in havası ile tezat nemli ve bunaltıcı zamandı ama serin hava vardı. Esiyordu. Ortadoğu ve güneydoğuda ilim tahsil edilen yerler ve ibadet yapılan binalar hep yüksek yerde ve dağların doruklarında yapılır. Bunun hikmeti; böyle yerlerin havasının temiz olması tefekkür ve ilim tahsiline uygun olması, sakin ve dingin olması, ruh güzelliğinin buralarda daha yansıtılıyor olması olsa gerek. Nitekim Ortadoğu’da görebildiğim yerler ve Türkiye’deki eski ilim merkezleri de böyle.

 

Cennet vadisindeki programların hepsi ruhların derinliğine hitap ediyordu. İnsanın hassas ve derin ufuklarına ulaşıyordu. Protokol yoktu gelen dilediği ve istediği yerde oturuyordu. Görevlilerde mobing oluşturan ne bir yönetici baskısı nede bir stres vardı. Hepsi gönüllü, çalışkan ve huzur içinde insanlardı. Yüzleri böyle ifade ediyordu.

 

İslam medeniyeti vakıf medeniyetidir. Vakıf çalışmaları ve etkinlikleri önce aileyi sonra toplumu yücelten ve insani değerleri artıran, çoğaltan aktivitelerdir. Bu ve bunun gibi faaliyetlerin çoğalması dileğiyle.

 

Sahi siz en son hangi vakıf veya STK faaliyetinde bulunmuştunuz?

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr