20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Önce eğitim sistemini eğitmek gerekir

Hayrullah Demiray

05 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Ülkemizde birçok muhabbetin sonu "Eğitim sisteminin değişmesi lazım" şeklinde biter.

Televizyonda, radyoda, gazetelerde rastladığımız can sıkıcı olaylara imza atmış insanlara, hatta yolda yürürken bile bir gencin densizliğine "Eğitim sistemi hatalı abi, gençlerimizi eğitemiyoruz, değişmesi lazım" şeklinde tepki veririz.

 

Hırsızlık yaparken yakalanan üstüne bir de pişkin pişkin kameralara ukalalık yapan, karısına kızına el kaldıran, çocuğunu döven, başkasının malına, ırzına yan bakan birisini görünce hemen topu eğitim sistemine atarız. Yetiştiremedik, eğitemedik, o ahlakı, o terbiyeyi veremedik deriz.

 

Anlatmak istediğim olay şu; sağcısı, solcusu, gericisi, laiki, demokratı, genci, yaşlısı herkes eğitim sisteminde bir pürüz olduğunu ve acilen köklü değişmeler yapılarak gelecek neslin daha kaliteli, daha bilgili insanlar olması gerektiği konusunda hemfikirdir.

 

Zaten öyle de yapılıyor. Yıllardır bir eğitim sistemi değişikliği tutturduk gidiyoruz. Güzel bir gelişme, on numara bir atılım buna laf yok. Peki, sıkıntı nerde? Eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri tam olarak sıralamak mümkün değil. Üniversiteye giriş bir zamanlar çift sınavdı sonra tek sınav oldu sonra tekrar çift sınava geçildi. Bu arada o sistem işimizi görmedi eski sisteme dönüyoruz demeyi kendilerine yediremeyenler bu sınavlara değişik değişik isimler taktılar, ÖSS, LYS, LGS vs...

 

Dün bakanımız açılama yaptı, SBS sınavı kalkacak dedi. Bir süre öncesine kadar zaten böyle bir sınav yoktu ne oldu da geri adım atıldı. Bu sınava çalışan, derece yapacağım diye ter döken çocuklar neyin mücadelesini verdi öyleyse.

 

Eğitimde yapılan iyileştirme çalışmalarına lafım yok ama iyileştireyim derken bir kaç nesli deney tahtası olarak kullanıp çöpe atan yine de bir neticeye varamayan girişimlere karşıyım. Müfredatı değiştirip, geliştirip, sadeleştirip ya da içini daha da doldurmak kimseye bir şey kazandırmaz. Okul yönetimlerine yeni müfredat şudur diyerek konu başlıklarını vermekle bu iş olmaz. Geliştirdiğin müfredatın konusunda bunu öğrencilerine anlatacak öğretmenlerin bir bilgisi yoksa öğrencileri de ezberden öteye gidemez. Ondan sonrada bu sistem de çalışmadı at çöpe geç başka sisteme.

 

Kaymakamını İngilizce öğrensin diye yurtdışına gönderen, doktoruna okuttuğu okul yetmez bir de bu sınavlara gireceksin alanında her şeyi bileceksin, ömrün boyunca okuyup kendini geliştireceksin diyen sistem sıra eğitime gelince eski ezber usulde, seri üretim yaparcasına okullardan öğretmen mezun ederek piyasa salmak onlardan da eğitim alanındaki her türlü gelişime vakıf olmasını beklemek, bu öğretmenlerin de çok daha kaliteli eğitim vermesini düşünmek bu tutarsızlıkların kaynağıdır.

 

Eğitim alanındaki ilk değişim, eğitmenlerden başlamalı diye düşünüyorum. Önce eğitecek kişiyi eğitirsin sonra ondan daha kaliteli hizmet beklersin. Aksi halde uygulanacak hiç bir sistem, zaten yıllardır süregelen sistemin adını değiştirmekten öteye gidemez.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi