18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

200 yıllık tarih "Selim Sırrı Paşa Konağı"

Hayrullah Demiray

02 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Biz gazetecilerin görevi yapılan güzel şeyi takdir etmek, yanlışları da dile getirmek. Bunu her zaman söylerim…

 

Bu konuda da uyguladığımız politikamız bana göre yerinde bir davranış. Çünkü bu kentin bizlere yüklediği misyonun bu olduğunu düşünüyorum.

Kentimizin dört bir noktasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başarılı çalışmalara imza atıyor. Sadece bununla kalmıyor tarihi değerlere de sahip çıkıyor, hayata geçiriyor. Son olarak buna güzel bir örnek vermek gerekirse;

 

Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir açılışı vardı. Yaklaşık 200 yıl önce yapılmış olan ve kentimizin önemli değerlerinden Selim Sırrı Paşa Konağı Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kentimize ve halkımıza yeniden kazandırıldı. Bu önemli hizmet için başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere emeği geçenleri kutlamak istiyorum.

 

Ama bu tarihi buluşmada kuşkusuz, tarihi mekanlar konusunda uzman olan ve bu birimin de başındaki sevgili dostum Volkan Şenel’in de hakkını yememek lazım. Bu tarihi değerin İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümü gibi önemli bir günde hizmete açılması bana göre çok önemli bir zamanlama…

Siz değerli okurlarımızın takip ettiği gibi bizde aynı gün tarihi bir işe imza atarak binlerce okurumuza ulaştık. Aynı gün yoğun tempo içindeydik. Heyecanımız görülmeye değerdi. Yorgun olmama rağmen davete icap ederek açılışta yerimi aldım.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, KOTO Başkanı Murat Özdağ, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, İKM Başkanı Ahmet Emre Aydın, Başkan Karaosmanoğlu’nun eşi Behiye hanım, konağın restorasyonunu yapan Prof. Dr. İsmet Ağıryılmaz gibi önemli açılışta oradaydı.

 

Hacı Hasan Mahallesi Çeşme Sokak’ta bulunan bu bina Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon 500 bin liraya restore edilmiş. 2009 yılında başlayan bu çalışma geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Güzel bir törenin ardından açılış yapıldı. Görsel güzelliği şık aydınlatması ve estetik dokusuyla oldukça heybetli duruyordu. Konağı incelediğimde doğrusunu söylemek gerekirse hayran kaldım. Günümüz teknolojisi bir yana o dönemleri düşündüm…

 

Düşünün; 200 yıl önce böylesi harika bir mimariye imza atılmış. Yokluktan, zor koşullardan muhteşem bir eser yapılarak bize hediye bırakılmış… Hatta Başkan Karaosmanoğlu ile birlikte yaptığımız sohbette yürüyüş yolundaki Çınar ağaçlarının da onun eseri olduğunu öğrendim…

Bu binanın eski atıl durumdaki halini de çok iyi biliyorum. Gerçekten vahim ve berbat hatta korkutucu bir durumdaydı. Yerel yönetimlerin sahip çıkmasıyla adeta konak küllerinden yeniden doğdu.

 

İşte bu noktada yazımın başında da söylediğim gibi, güzele güzel demek lazım. Yani ‘Sezar’ın hakkı Sezar’a…’

Bu tarihi değerlerimize sahip çıkan yerel yöneticilere teşekkür etmek istiyorum. İzmit köklü bir tarihe sahip bir kent…

İzmit’i bilen bilir…

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın söylediği gibi tarihin koridorları bu kentte…

Bu eserlere yerel yöneticilerin sahip çıkmaları gerçekten takdire değer… Eleştirmesini biliyorsak, teşekkür etmesini de bilmek lazım.

Dünyada en basit iş; bir hizmeti, bir olayı veya herhangi noktada rahatlıkla düşüncelerimizi söyleyip oturduğumuz yerden eleştirmektir.

Sorgulamadan sadece önyargılı bir şekilde eleştirmek…

Bunu yapmak özel bir beceri gerektirmez.

Ama yapılan güzel işler ve hizmetlere de gözümüzü ve kulağımızı kapatmamalıyız.

 

Diyeceğim o ki; bu ve benzeri yatırımlar için Büyükşehir Belediyesi’nin attığı adımları görelim. Yarında büyükşehir olmamın faydasını yine bu kent, bu şehirde yaşayanlar yani bizler göreceğiz.

İyi haftalar…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem