18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Her şey yozlaşıyor

Hayrullah Demiray

27 Haziran 2013 tarihli yazısı

Toplumda yozlaşma had safhada!

Geçtiğimiz gün, gazetede yer alan haberleri incelerken özellikle bir haber dikkatimi çekti. ‘Nedir?’ diye soracak olursanız; size şöyle izah edebilirim.

Günlerdir bir takım olayları yazıp çiziyoruz. Bahsettiğim bu haber, o yazıp çizdiğimiz haberlerden biri değil.

 

Gazetemizde de yer aldığı şekliyle, 80 yaşında bir ninemiz ‘İNTİHAR’ etmişti. Olayın elbette araştırmasını detaylı yapmak gerekiyor ama bırakın araştırmayı, bu olay aslında başlı başına ibretlik bir olay. Bir o kadar da üzücü…

 

Belki de o ninemizin hem çocukları hem de torunları vardı.

O, kim bilir ne zorluklarla evlat büyütmüştü ve bugünlere getirmişti ama belki de yaşadığı yalnızlık belki de bu hayatta her şeyin artık menfaat olduğu belki de başka bir şey bizler bunu bilemiyoruz.

Lakin bildiğim bir tek şey var, belki de bizlerin haberdar olmadığı nice böyle olaylar yaşanıyor. Ve ne gariptir ki aile bağlarımız ve akrabalık bağlarımız her geçen gün yok oluyor. Birbirimizden her geçen gün uzaklaşıyoruz ve biraz daha toplum birbirine yabancılaşıyor.

 

Siz bakmayın öyle yalandan insanların birbirine izzeti ikramda bulunduğuna… Sokaklarda naralar attıklarına, birbirlerine destek olduklarına…

 

Asıl olan; insanların öncelikle ailelerine ve çevresine sahip çıkması.

Önce bu görevinizi yerine getirin, sonra mahallelere dökülün, ülkeye sahip çıkın.

Tüm toplumun birbirine sevgi ve saygı duyması, işte asıl olan bu!

Ama nerde!

 

Bu toplumun gerçekten bir ayıbıdır, bu ve benzeri olaylar…

Verdiğim bu örnek, bizlerin nasıl bir noktada olduğumuzu göstermesi bakımından yeterde artar diye düşünüyorum.

 

Buna benzer nice olaylar oluyor ve hiç kimse haberdar bile olmuyor ama bizler bu olaylardan dersler çıkarmalıyız, bizleri gece gündüz demeden bakıp büyüten annelerimizi ve babalarımızı ve hatta onların büyükleri dedelerimizi ve ninelerimizi de yine gerektiği şekilde ilgi ve alakadan yoksun bırakmamalıyız.

 

Onların ümitlerini yok etmemeliyiz, onların yaşama sevinçleri olmalıyız, onlar hayatlarını bizlere adamış ve bizleri büyütmek için onca mücadele verdiklerini unutup onlardan dünya nimetlerini ve birçok zamanda sevgimizi esirgiyoruz.

 

Belki de bu toplumda ki bazı güzelliklerin yok olmasına ve sonrasında da böyle acı olaylarla yüzleşmemize sebep oluyor.

 

Toplumda her zaman söylenen “Gelişiyoruz, dünya değişiyor, bizde değişiyoruz” elimizdeki telefonlar yaşam biçimlerimiz alışkanlıklarımız değişiyor, bir yandan da insana verdiğimiz değer de değişiyor.

Bunun farkında bile değiliz, maalesef ki bu son yıllarda daha da fazla arttı.

 

Avrupalı olacağız diye çabalarken, her şeyimizden onca fedakârlık yaparken ne onlar bizi kabul eder ama bizler birçok güzel hasletimizden uzaklaşmış olacağız. Son pişmanlık fayda etmeyecek, ne var ki gün fazla geç olmadan aslımıza dönmenin vaktidir.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem