23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Olayları provoke etmeye gerek yok

Hayrullah Demiray

25 Haziran 2013 tarihli yazısı

Gezi parkı olaylarıyla başlayan kaosun ve ülkemizin değişik illerinde ve ilimizde de farklı olayların çıkmasına neden olduğu hepimizin malumudur ama bu olaylar arkasında aslında başka nedenler yatmaktadır ve bu olaylar bahane ederek çeşitli karışıklıklar çıkarmak isteyen marjinal gurupların oyunlarını bozmak gerekir.

 

İlimizde de bu olaylara paralel bazı karışıklıklar çıktı. Geçtiğimiz günlerde Derince Çınarlı'da yaşanan olayda Derince Emniyet Müdürünün tartaklanmasında göstericilerin suçlu olduğu kadar orada olayları provoke etmek isteyen insanların olabileceğini Sayın müdürümüzün düşünebilmesi ve ona göre önlem alması gerekirdi.

 

Derince Çınarlı'nın üst kısmında bulunan ve Çoğunlukla Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı mahallede olaylardan bir gün önce yolun kesilmesi ve ateş yakılması aslında olayların habercisiydi ve orada bulunan vatandaşları bahane eden bazı marjinal gurupların bir gün sonra da AK Parti Çınarlı Temsilciliğine ve caminin altında bulunan çay ocağına saldırmaları ve orada bir kargaşa ortamı yaratmaları aslında bilinçli yapılan bir davranıştır.

 

Eğer bu olaylarda devletin güçleri bazı şeyleri engellemeseydi belki de aynı kişiler birkaç gün sonra Erzurum Mahallesinde bulunan ve Alevi vatandaşlarımızın ibadet mekanları olan Cem Evine saldırmak suretiyle orada yaşayan Sünni vatandaşlarla Alevi vatandaşlarımız arasında bir kargaşa çıkaracaklardı.

 

Olayların hemen ardından Kocaeli Valimiz Ercan Topaca ve Emniyet Müdürümüz Hulusi Çelik'in diğer yetkililerle birlikte o bölgede yaptıkları sağduyu çağrısı, Alevi vatandaşlarımızın önde gelenlerinden bir tanesinin o akşam "Bizim halkımız asla bu işlerin içinde olmayacaktır" demesi ve ardından da Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek'in yapmış olduğu ziyaret sırasında özellikle bu konuya dikkat çekmesi ve halkımızın kesinlikle bu konuda uyanık olmaları gerektiğini söylemesi oradaki halkın bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiği konusunda attıkları önemli bir adımdır.

 

Eylem yeri olarak Çınarlı Mahallesi'nin seçilmesinin başka bir anlamı daha var. Bu kargaşaları orada çıkarabileceklerini düşünen kişiler Ak Parti'nin önemli bir bakanı Sayın Nihat Ergün'ün de orada bulunmasının yapılacak bir olayın daha fazla ses getireceğini hesapladıklarından tercih edildiğini düşünmekteyim.

 

Günlerdir oradaki halkın tedirginliği gitmiş değil her an insanların yüreği ağzında. Günlerdik bekleyen polisimize de yazık, orada polisi her gördüğümde bir olay mı olacak yine deyip bunun tedirginliğini yaşayan insanların ne suçu var.

 

Bu olaylarda belli bir kesimi suçlamak doğru değil oradaki Alevi vatandaşlarımızın birçoğunun olaylarla bir ilişkisi olmayacağını ve olmadığını da söylemek isterim.

 

Geçtiğimiz günlerde birileri üzerine vazife edinip oradaki camilerin minarelerine Türk Bayrağı germesini yadırgadım. Sonra kaldırmışlar ama zaten gergin olan ortamın daha da gerilmesi gerekmez. O üzerinde şehitlerimizin kanı bulunan ay yıldızlı bayrağımız hepimizin baş tacıdır. Ona karşı yapılacak her hangi bir saldırı bu ulusa yapılmış sayılır. Onun içinde bu tür olaylarda kullanılacağı yer ve zaman çok önemlidir.

 

Bu bağlamda herkesin daha da dikkatli olması gerekmektedir. Herkesi biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

 

Bu ülke hepimizin, bayrak hepimizin altında yaşamaktan da mutluyuz birliğimizin simgesini kimse ayrışma sebebimiz yapamaz.

Bu halk buna izin vermez.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem