21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sosyal medya, medya maymunlarının işine yaradı

Hayrullah Demiray

20 Haziran 2013 tarihli yazısı

Gezi parkı eylemlerini bahane ederek ülkenin her tarafında bir şeyleri yakıp yıkan ve bunun da hak aramak olduğunu iddia eden bir gurup türedi. Bunlar zaten vardı belli ki bir kenarda fırsat kolluyorlardı.

 

Medyadan da bazı arkadaşlarımız puslu havayı seviyorlar. Böyle zamanlarda kendilerine tiraj elde edebilmek ve internet sayfalarının daha fazla takip edilmesini istediklerini anlayabiliyorum ama bu işin sonucunu düşünüyorlar mı?

 

Böyle bir şeyi asla temenni etmeyiz ama acaba o yapılan eylemlerde kazayla kendilerine veya yakınlarına zarar gelse o zaman da acaba böyle konuşabilecekler miydi? Yakıp yıkmak ne zamandan beri hak aramak olmuş? Benim tek merakım bu işte.

 

Elbette insanlar tepkilerini gösterecek, hoşuna gitmeyen işleri dile getirecekler ama bunun da bir demokrasi çerçevesi içerisinde olma zorunluluğu var.

 

Eylemlerde gördüğümüz bir takım manzaralar başka terör eylemlerinde de gördüğümüz olaylara çok benzemiyor mu sizce?

 

İnsanlar sadece oradan o an geçmekte oldukları için hayatlarını kaybettiler, araçları yandı, canları yandı... Çok iyi niyetle orada bulunan belki de sadece ne olup bittiğini seyretmek için orada duran ya da görevi insanların huzur ve güvenini sağlamak olan emniyet mensupları gibi bir çok insan hayatlarını veya sağlıklarını kaybetti. Bunlar bize ders olmayacak mı? Nereye kadar oturup düşünmemeye devam edeceğiz?

 

Asıl mesela olayın patlak verme noktası olan sosyal medyada. Birileri oturduğu yerden sosyal medya aracılığı ile ortalığı karıştırdı ve eminim bundan iyi de bir rant sağladı. Bu güne kadar Twitter kullanan bir insan değildim sırf bu olaylarla ilgili basında yer alan "şöyle twit atıldı böyle oldu", "eylemciler twiter mesajında bakın ne dedi?" gibi haberler sonrası olayları daha yakından takip edebilmek için kendime bir hesap açtım ara ara bakmaya ve kullanmaya da gayret ediyorum. Bir takım iletilerde tamamen asılsız ve olayları daha da karışık hale getirmeye yönelik mesajlar gerçekten canımı sıktı. Fotomontaj fotoğraflarla yangını körükleyenler, asılsız haberlerle dünyadan bir haber gençlerimizi yanlış yönlendirenler ve yaşları henüz çok genç olmasına hatta belki de askerlik bile yapmamış olmalarına rağmen kendini memleketin asıl sahibi sanıp "arkadaşlar hadi durmayın şurada toplanalım buraya yürüyelim", "polis bizi durduramaz karşı çıkalım" gibi çevresini örgütleyenler mi ararsınız.

 

Hepsi oradaydı sosyal medyada... Merak ediyorum bu sosyal medya maymunları acaba yürüyüşlerde bulundu mu? Yoksa sadece oturdukları yerden örgütlenme işini mi üstlendiler?

 

Eylemlerin ilk patlak verdiği günlerde yine sosyal medyada çıkan tamamen olayı kışkırtmaya yönelik fotoğraf ve haberlerin fotomontaj ve yalandan ibaret olduğu ortaya çıkınca bunları hiç araştırmadan, soruşturmadan, düşünmeden sosyal medya hesaplarına taşıyanlar yani bu iğrenç olaya alet olanlar kendilerinden utandı mı acaba? Bu hatalarını telafi etmek adına bir adım attılar mı? Yoksa "olsun canım fotomontaj da olsa yanlış haber de olsa bu hükümet bunları hak ediyor" diyerek cahilliklerini ve aldatılmışlıklarını bu şekilde örtbas etmeye mi çalıştılar?

 

Bu iş çevreyi koruma, demokrasi isteme, hükümete biz de varız mesajı verme işi olmaktan çıkalı haftalar oluyor. Artık bu iş tamamen bir takım gençlerimizin cahilliğinin kullanılması işidir. Kullananlar belli alet edilenler ise bizim insanımız ne yazık...

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem