30 Temmuz 2016 Cumartesi

Okunma Sayısı : 904

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yıkıntılarımızı nasıl kaldırabileceğiz?

19 Haziran 2013 tarihli yazısı

“Yıkıntılarımızı nasıl kaldırabileceğiz?” diye soruyoruz da "yapacağımız öteki yıkıntıları nasıl kaldıracağız ve nasıl ödeyeceğiz" diye sormuyoruz.

 

Felâket üstüne felâket; bu mu çare? Dikkatli olalım. Kendimizi öfkemize teslim edecek olursak bu da ayrı bir felâkettir. Fert olarak yapacağımız en büyük kötülük budur. Savaşa karşı savaş açmak sonsuz bir savaş demektir.

 

Önce kendimizle barış imzalamalıyız. Sonra insanlarla barış imzalamalıyız; anlar da bizimle. Sonra onlar kendi aralarında imzalamalılar.

 

Savaşlar da binlerce razı oluşlardan meydana gelirler. Uzlaşılar ise barışa götüren en makul yoldur. Vatandaşlık kavramının içine giren bu büyük gücün yani uzlaşının hemen yapılması gerekmektedir. Hem de yarında değil, bugünden itibaren.

 

Yoksa bir hayalete nişan alan her seferinde bir adam öldüren yahut yaralayan delilere döneceğiz. O deliler ki onlar için her şey gerçektir. Çünkü onların deli oldukları gerçektir.

 

Bizim gibi düşünmeyenler insan oldukları gibi bizim istediğimiz gibi yapmayanlar da insandır. Bir iş illa da bizim istediğimiz şekilde gerçekleştirilecek diye de bir dayatmamız olamaz.

 

İnsani kötülükler alelâde adamların tutkuları ile oluşmaktadır. Bütün kötülükler barışı seven adamların; kendi arzuladıkları ve tanımladıkları barış tanımlamasından kaynaklanmaktadır.

 

Toplumsal barış ancak ve ancak yasalarla mümkün olur. O barışı sağlayacak ve hepimizi kapsayacak yasalar yapmak ise kendi elimizdedir.

 

O zaman neyi bekliyoruz ki!... Meclisi ve seçtiğimiz iradeyi yeni yasalar yapmaya zorlamak en kalıcı ve keskin çözüm değil midir?

 

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Yazarlar
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi » Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00
Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Vadi Besicilik Sanberk İnşaat Honda Akmis
Aytaş Şömine zorer temizlik