17 Temmuz 2018 Salı
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Esnaf olmak

Adnan Gümüşer

15 Haziran 2013 tarihli yazısı

Medine’de çalışmak ve oralarda iş yapmak güzel olsa gerek. Osmanlı zamanında oralarda çalışmak için şimdiki gibi KPSS sınavı, SBS sınavı, YGS sınavı veya vize yoktu. Ya neydi temel kıstas; dürüst, çalışkan, ehli bir usta ve sanatkâr olmak. Kaza namazı borcu olmamak.

 

Gezi parkında esnafı üzen ve Vandalizm yapanların verdikleri zarar bir hayli fazla oldu. İş yerlerini açamamaları da işin cabası.

 

Medine’de Mescidi Nebevideki Yeşil Kubbe 2. Mahmut zamanında yapılmış. Burda çalışan işçiler kaza namazı olmayan, işçilerden seçilmiş. Bu işçiler yine inşaat malzemelerini rumuzlu istemiş ve çalışma esnasında hiçbir dünyevi laf edilmemiştir. Bu insanlık tarihine bir derstir. Bu işin temelinde ahilik olsa gerek. Tarihîmizde ahilik hep hayırlı hizmetlerle anılır.

 

Ahilik; sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyi­liksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir.

 

Ahiler, şehirlerde, kasabalarda ya da mahallelerde, o bölgenin zengin ve etkili ahisince yaptırılmış bulunan ahi zaviyelerinde her akşam toplanır, güncel konuları istişare ederdi. Burada sık sık, esnaf ve sanatkârlar topluca akşam yemekleri yerlerdi. Hele, zaviyeye yabancı yerlerden bir konuk gelirse bu şölenler daha görkemli olurdu. Bunun için gündüzden, görevli kişiler her esnaftan, akşam yenilecek yemek için para toplarlar, bununla gerekli et, sebze ve tatlı malzemesi alınır ve bunlar akşam, bu işleri bilen ahilerce pişirilirdi.

 

Ahiliğin güzel kurallarından biride, Ahi olan kişinin üç şeyi hep açık, üç şeyi de hep kapalı ol­malıdır. Açık olması gerekenler:

1- Ahinin eli açık olacak: Yoksullara, düşkünlere yardım etmek için.
2- Kapısı açık olacak: Konuk olmak ya da ondan bir şey istemeye ge­lenler için.
3- Sofrası açık olacak: Yoksullara, düşkünlere, konuklara yemek ye­dirmek, açları doyurmak için.

 

Kapalı olacak özellikleri de üçtür:

1- Gözü bağlı olmalı: Kimsenin ayıbını görmemek, kimseye kötü gözle bakmamak için.
2- Beli bağlı olmalı: Kimsenin ırzına, namusuna, haysiyet ve onuruna kötülük etmemek için.
3- Dili bağlı olmalı: Kimseye kötü söylememek, kimse hakkında iftira etmemek, münafıklık, koğuculuk yapmamak için.

 

Ahilerin ahlak dışı saydığı, ahiyi ahilikten çıkaran şeyler şunlardı:

1-İçki İçmek,

2- Zina yapmak,

3- Münafıklık, dedikodu ve iftira etmek,

4-Gururlanmak, kibirlenmek,

5- Merhametsizlik,

6- Kıskanmak,

7- Kin Bes­lemek

8- Sözünde durmamak,

9- Yalan söylemek,

10- Emanete hıyanet etmek,

11- Kişinin ayıbını örtmemek, bu ayıbı yüzüne vurmak,

12- Cimrilik, eli sıkılık,

13- Adam öldürmek...

 

Esnafın hayatiyetini sağlayacağı ilkeler ne kadar adil ve kapsayıcı ise o oranda halkın seveceği sayacağı esnaf meydana çıkar. Ahilik ve ilkeleri aslında Osmanlıdaki kişilikli, kaliteli, adil ve meslektaşını düşünen esnafı doğurdu.

Aynı kalite nicelik ve özelliklerde esnafımız olsun diye biz ne yapıyoruz. Yanlışlıkla aldığımız bir bileti, geri verebilmek için, aldığımız bir elbiseyi değiştirebilmek için, iptal edeceğimiz bir telefon hattını iptal edebilmek veya operatör değiştirmek için atmadığımız taklalar yapmadığımız parendeler kalmıyor. Esnafımıza ve insanımıza ahilik dersi lazım.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi YEDİ İKLİM Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Efe Tur Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr