21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir verip beş alanlar

Hayrullah Demiray

12 Haziran 2013 tarihli yazısı

Kocaeli bu ülkeye en çok katkıyı sağlamıştır ama bugüne kadar bu katkıyı bir türlü geri alamamıştır. Bu dünde böyleydi bugün de böyle. Yapılan yatırımları görmediğimizi falan düşünmesin birileri. Yapılan yatırımların daha fazlasını hak etmektedir bu kent ama hak ettiğinden daha azıyla yetinmek durumunda kalıyor ya da bırakılıyor.

 

Bugün bu kentin bir raylı sistemi olması ulaşım konusunda çok işe yarardı. Yanı başımızdaki Sakarya’nın bile artık raylı sisteme kavuştuğunu görüyoruz ama bizim hala bir raylı sistemimiz bile yok. Raylı sistem Büyükşehir Belediyesinin seçim vaatlerinden bir tanesiydi ve hatırladığım kadarıyla teleferiğimiz de olacaktı. İkisinden de ses yok dünkü yazımda bahsettiğim havalimanı olayı ise hala muamma.

 

Bu bahsettiklerimiz kentin yaşanır hale gelmesi, ulaşımın rahatlaması amaçlı işlerdir öyle ayrıcalıklı bir şey değil. Bu arada Sekapark gibi güzel bir yeri bu kente kazandıranlara teşekkür ediyoruz ama orasını birilerine ucuz yollu şekilde kullandıran ve bazı işletmelerin haddinden fazla alan işgal ettiği de gözümüzden kaçmamaktadır.

 

Yani bir verip karşılığında beş alan bazı mekânlardan bahsediyorum burada…

Bazılarınız; “Daha açık konuşsana arkadaş, kim bu bir verip beş alanlar?” diye sorabilir.

Bu bir verip beş alanların kim ya da kimler olduğu şimdilik bizde kalsın. Günü geldiğinde elbette sizlerle paylaşırız… Hakkı olmadığı halde kullandığı alanın, kiralanan alandan fazla olduğu her halinden belli.

 

Bu kentin kaderi mi bunlar bilemem ama nedense hem ülkeye kazandırılanları bir türlü geri alamamaktan şikâyet ederiz hem de tam her şey artık eskisi gibi olmayacak dediğimiz noktada birde bakıyoruz ki bir süre sonra bazı şeyler eskisi gibi olmaya başlıyor.

 

Bu kentin en büyük sıkıntısı da bu; yani işlerin yapılış biçimi. Kocaeli, hem sanayi kenti hem de bir turizm kenti olabilecek güzellikte bir yer. Bütün bu güzellikler elimizdeyken herkes kendi tarafına yontuyor işte buda bu kentin talihsizliği, bundan nasıl kurtuluruz bilemiyorum.

 

Gördüğümüz olumsuzlukları kaleme almak, düzeltilmesini sağlamak bu kente karşı bir sorumluluğumuzdur. Önceki gün ki yazımdan dolayı bir sürü insan teşekkür etti çünkü bu kentin bazı değerlere ihtiyacı var ama sırf birilerinin keyfiyetinden dolayı da bunlara kavuşamıyorsak bunun da sorgulanması gerekir. Bu işin iktidarı muhalefeti olmaz ama iktidardakiler de biz böyle yaptık oldu dememeli. Bizim tek gayemiz önce bu kent kazansın. Bu kent kazanırsa biz de kazanırız yoksa bazıları gibi hep kendi kesesini düşünür.

 

Şunu da unutmamak gerekir biz rızkı verenin Allah(c.c) olduğunu biliyoruz ve ondan gelen her şey başımız gözümüz üstüne. Birilerinin bir şeyleri engelleme gayretleri vız gelir bunu da herkesin böyle bilmesini isterim.

 

Bu kentte yaşayan herkes artık buralıdır ve bundan gurur duymalıdır. Ben bundan gurur duyuyorum bugüne kadar hep doğrudan ve haklıdan yana oldum. Bundan sonra da bu böyle olacak yapılan her doğruyu öveceğiz ama yanlışı da üslubunca yereceğiz.

 

Düsturumuzda; "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" bizler onlardan olmayacağız…

 

Rüzgârın savurduğu tarafta değil azda olsa eğer yel doğruysa yelin gittiği tarafta olabileceğiz.

Rüzgâr eser, savurur gider ama sağlamsan eğer hiçbir şey seni yıkamaz. Eğer doğru değilsen Rabbim'in saniyeler içerisinde her şeyi yoktan var ettiği gibi sonlandırabileceğini de unutmamak gerekir.

 

Niyet hayır akıbet hayır…

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem