17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Miraç Gecesi uyanmamıza ve birlik olmamıza vesile olsun

Hayrullah Demiray

08 Haziran 2013 tarihli yazısı

Son dönemlerde yaşadıklarımızla ilgili birçok şey yazılıp çiziliyor bizlerde bu konuda birçok şey yazdık ve yazmaya devam edeceğiz ama hiçbir zaman bunu bir fırsat olarak görmüyoruz ve onun içinde bu olaya bakış açımız hep farklı oldu ve olmaya devam edecek.

 

Zira bizler her şeyi maddi olarak düşünmüyoruz biraz da bu işin manevi yönünün olduğunu biliyor ve ona göre hareket etmeye gayret ediyoruz.

 

Önceki gece idrak ettiğimiz önemli bir gece; Miraç gecesi. Bir kez daha Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa (S.A.S)'i yüreğimizde hissettik. O'nun âlemlere rahmet olarak gönderilmesindeki hikmetleri, o hikmetlerinden çıkarılacak dersleri, sevgi ve hoşgörüyü, zulme ve haksızlığa uğrayanların yanında olunması gereğini ve Dünya üzerinde yaşanan düşmanlıkların son bulma kılavuzları aslında hoşgörü dini olan İslam’da olduğunu çok iyi anlamamız gereken bir zamanda yaşamaktayız.

 

Yaşadığımız huzursuzlukların kaynağı tam olarak araştırıldığında; sağlam aile yapısının artık çatırdadığını, Türkiye'de ki birçok aile yapısının eskiye oranla zayıfladığı, insanların artık maneviyattan uzaklaştığı, her şeyin maddiyat olduğu ve özellikle gençlerin hiç bir şeyden mutlu olmadığı da görürsünüz.

 

Bu ve benzeri olaylara yaklaşırken Sevgili Peygamberimizin hayatından kesitlerin de tam olarak araştırılması ve olaylara yaklaşım biçimlerine bakılması İslam’ın sevgi ve hoşgörüsünden mutlaka faydalanmamız gerektiğini anlatır bizlere.

 

Hayatın her safhasında birlikte yaşadığımız arkadaşımıza, komşumuza zarar vermemek ve onların malına ve canına kastetmemek gerektiği inancımız bizlere emredilmektedir.

 

Yüce dinimiz İslam’ın güzelliklerinden bu günlerde daha fazla faydalanmamız gerekir. Eğer toplumun huzur ve refahını düşünüyorsak çocuklarımıza maddiyat kadar maneviyat konusunda da bir şeyler verebilirsek işte o zaman toplumun her katmanında huzur temin etmiş oluruz.

 

Çünkü dünyada hiç bir anlayış yoktur ki kendisi gibi başkasını da düşünsün bu sadece İslam dinine has bir özelliktir.

 

Zira her şeyde yozlaşma olduğu gibi bugün din adına yola çıkanlarda da zaman zaman bazı konularda yozlaşmalar mutlaka olmuştur ama gerçek anlamda dinin gereklerini öğrenip onlar uygulanırsa toplumun birlik ve beraberliğine mutlaka faydası olacaktır.

 

Elbette bu özel geceyi idrak etmenin hazzını ve mutluluğunu bizlerde tüm İslam âlemiyle birlikte yaşadık ve bir kez daha her şeyin muhasebesini yaptık. Bundan sonrada bu ülkenin ve dünyanın huzuru için bir kez daha ellerimizi semaya açtık ve bu ülke üzerinde oynanan oyunları oynayanların başına çevirmesi içinde Yüce Mevla’mıza içten ve samimi bir yakarışta bulunduk.

 

Bu gecede Yüce yaradan da bizleri sevgili peygamberimizin sancağı altında toplayacağını vad ettiği gibi Dünyada da bizleri onun sevgisiyle bir araya toplaması için dua ve niyaz da bulunduk.

Kendimiz için, ailemiz ve yakınlarımız için de dua ve niyaz da bulunduk. Ayrıca tüm inanalar için ve sapkınlık içinde olanlar ve hatta tüm Dünya insanlarının huzura, barışa kavuşması içinde dua ve niyazda bulunduk. Rabbim herkesin gönlüne göre versin.

 

Bu gecenin bizlerin uyanışına ve birlik olmamıza vesile olması dileğimle...

Bu gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbim bizleri af eylesin…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem