19 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gezi parkında dolanıyoruz

Adnan Gümüşer

08 Haziran 2013 tarihli yazısı

Gezi parkını dünya tanıdı. Taksimden defalarca geçtim. Gezi Parkı diye bir yer ne bilinirdi ne tanınırdı. Hepimiz müşerref olduk.

 

Aslında bu kitle bırakılmalı ve yürümesine izin verilmeliydi. Bakalım ne diyecekler ve ne yapacaklardı. Yeni oluşan bu ağaçlandırma talebi ve çevreci hassasiyetlerden dolayı kaygılanmamak gerek. Taksime gelen ve buralara ulaşan herkesi töhmet altında bırakmamak lazım. Hatta ağaç kesip buralara AVM dikmeye karşı toplumda oluşan bilinç aslında takdire şayandır. Yeşilin korunması ve yaşadığı yerdeki Beledi (Belediye ile ilgili olan her çalışma) faaliyetlere iştirak eden halktan aslında zarar gelmez. Velev ki bu kitleler birbirinden bağımsız ve başarılı bir faaliyetle kandırılmış olsalar dahi. Kitle aslında yönlendirilip bilgilendirilseydi, en azından aklıselim kimseler bu protestoya katılmazdı. Söz konusu parkta yapılacak projeye bakıldığında aslında savunulacak çok tarafı var. Güzel proje. Gerçekten de, hem yayalaştırma gibi modern kent değerleri açısından üst sırada yer alan bir düzenleme var, hem de şehrin tarihsel ve kültürel dokusunun çok daha iyi işleneceği bir mimari, hem de bittiğinde yeşilin daha fazla yer aldığı bir düzenlemeyle dolu.

 

Önceleri yeri orman olmasına rağmen ağaçların kesildiği ve üniversite yerleşkesi yapılan yerlerde bu insanlar neredeydi. Hiç gölgelerini bile göremedik. Güneydoğuda köyler yıkılıp yine yeşillikler tahrip edilirken de görememiştik.

 

Türkiye istikrar içinde olan ülkedir. Olay bir hükümeti yıkma faaliyetidir. Bu sonun başlangıcı da olabilir. Bu süreç içerisinde çok araç tahrip edildi, sivil ve polis yaralılar var. Eylemin özünde sokakta hükümet devirme propagandası ve kalkışması var. Sosyal medyadaki asılsız yalanlar ses getirdi. Sosyal medyadaki asılsız haberlere dur denmeli ve bunların kaynağına inilmeli. Ortada bilişim suçu var. Asılsız haberlerden geçilmiyor. Ölümlü olayları arzu edenlere ne demeli. Olayın değirmenine su taşıyan siyasi partiler kendilerini kamufle etmeye çalışıyor ama nafile.

 

Şu kabul edilemez asla! Mabetlere camilere vs. yerlere ibadet amacı dışında girilmemelidir. Bezm-i alem Valide Sultan camisindeki manzara hepimizi üzdü. Cami insafsızca çöp yeri gibi kullanıldı. İbadethanelere saygılı olunmalıdır. Mabetlere girenler asla bu tür şeylere teşebbüste bulunmamalı ve insanların inançlarına saygıda kusur etmemeli.

 

Bu olaydan çıkarılacak bir hayli ders var. Tabi ki bu yaşananlar aslında hükümet tarafından fırsata dönüştürülebilir. Demokrat, tarafsız, adil gözüken birçok yazar ve sanatçı da yangına körükle gitti. Olay kışkırtıldı. Aslında olayın ağaç kesme ve AVM yapma hassasiyeti ile hiç bir ilgisi yok. Mimarı da Projede AVM yok diye açıklama yaptı. Onlar bu olaylar vesilesi ile gezi parkından Arap Baharına gidermeyiz tahrir meydanındaki gibi bir protesto yapar mıyız? Dünyadan destek alır mıyız? Hesabı içinde idiler. Ama gezi parkından tahrire gidilmez. Ancak harbiye ye gidilir.

 

Yalnız şu bir gerçek Hükümetin bürokratlarında da kibirlilik var. Bir kendini beğenmişlik var istisnasız her bürokrat kendini Kaf Dağında görüyor. Ona ulaşmak zor oluyor. Bu olay hükümetin bu kanadını gözden geçirmeye ve gerekli tedbirleri almaya yönlendirmelidir.

 

Ankara'da hükümetle bir şekilde işi olan çalışanın, memurun, işadamının neredeyse tamamının bir resmi bir de özel görüşü var. Hükümetinde bu olaydan çıkarması gereken çok dersler var. Bürokratları, Belediye Başkanları, İl Başkanları ile Milletvekilleri anlamalı ki artık halka daha yakın olunmalı ve fildişi kulelerden inmelidir. Bürokratların şımarıklığı ve çoğu bakanlıktaki atamalarda belli bir klik ve yörelerin insanları görevlendiriliyor bundan vazgeçilmeli. Bakanlar sadece onlarla çalışma iddiasından ve asli talebinden vazgeçmelidir. Kucaklayıcı olmalıdır.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr