20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Olanlardan sonra birileri vicdan azabı duyuyor mu?

Hayrullah Demiray

07 Haziran 2013 tarihli yazısı

Son günlerde ülke gündemini meşgul eden eylemler artık masumane bir tepkiden çıkmıştır ve hemen hemen her kesim oluşan zarardan nasibini almıştır.

 

Bu olaylardan; esnaftan tutun da yatağında yatan hastadan, emniyet teşkilatından, basın mensuplarına kadar toplumun her kesimi zararlı çıkmıştır. Tek karlı çıkan bir grup var o da marjinal guruplar diye adlandırılan, ülkenin tökezlemesini isteyenler ve kendi medyalarında bu olayları Arap Baharına benzeten dış kaynaklı haber kanalları. Bir de bu olaylarda görüldüğü üzere sosyal medyanın doğru kullanılmadığında nasıl tehlikeli bir araç haline geldiği iyice anlaşılmıştır.

 

Birilerinin bu eylemleri kullanarak oyunlar oynadığı ve bu olayların ısrarla üzerinde durulmak istendiği artık ayan beyan ortadayken hala birileri bu olaylara sahip mi çıkacak? Birileri kontrolsüz güç gibi etrafa bilinçsizce saldırıyor polis teşkilatını kendine adeta düşman belleyen ve polise her fırsatta taş ve sopalarla saldıran bilinçsizce hareket eden ve içlerindeki birçok kişinin de maskeli olduğu ve topluluğu yönlendirdiği de gözlerden kaçmadı. Olayları halka aktarmak için gece gündüz demeden, fedakârca davranan gazetecilere karşı girişilen şiddeti de anlamak mümkün değil. Bu olaylara destek veren siyasilerin de şunu bilmeleri gerekir; eylemleri desteklerken gözünüzü ve kulaklarınızı tıkayıp sadece bu karmaşadan gelecek oyları düşünüyorsanız yanıldığınızı anlayacaksınız.

 

Olaylarda yer alan öğrenciler üniversitelerde de taşkınlıklar yaparak sınavların ertelenmesini istiyorlar ve zorbalıkla üniversite yönetimini etkilemeye çalışıyorlar. Oysaki onların görevi okumak ve bu ülkenin geleceğinde söz sahibi olmak istiyorlarsa bunu da okuyup bir yerlere gelerek yasal yollardan yapmaları gerekmektedir. Aileleri tarafından birçok zorluklara göğüs gerilerek okutulmak üzere başka illere gönderilen gençlerin de ailelerine karşı bir takım görev ve sorumlulukları vardır. Fakat olaylara karışan birçok gencimiz ailelerini de hayal kırıklığına uğratmışlardır.

 

Asıl amaç neydi hak aramak değil mi? Bakıldığında öyle gözükse de hakları olmadığı bir şeyi hem de zorbalıkla elde etmek ne kadar desteklenmeli ya da tepkimizi nasıl göstermeliyiz?

 

Bırakın üniversiteleri liseli gençleri bile bu işin içine sokmaktan çekinmeyenler ve hatta o gençleri ön plana sürerek bu fidanların hayatlarını karatmaya kimin ne hakkı vardır?

 

Olayları neticesinde ülkenin çeşitli yerlerinde hayatını kaybeden ve yaralananlar oldu. Bunların hesabını kim verecek? "Bu insanların ölümü takdiri ilahidir, her nefis mutlaka ölümü tadacaktır" deyip geçecek miyiz? Olayların tırmanmasına sebep olanlar ve bu eylemlerde amaçlarının hak aramak olduğunu söyleyenler bu konuda vicdan azabı duyacaklar mı?

 

Cumhur Başkanı Sayın Abdullah Gül; "İyi niyetli mesajlar alınmıştır" derken bence bu konuda iyi niyetli olanların verdiği mesajı bizler aldık ama bu arda kötü niyetli gurupların yapmış olduğu tahribatın da savunulacak bir kısmının olmadığını belirtmiştir.

 

Zira herkes okumak ve anlamak istediği gibi okuyor, anlıyorsa ona da diyecek sözümüz yok. Bu ülkenin yükselişini durdurmak isteyenlere bu ülkenin duyarlı insanları fırsat vermeyecektir.

Bazı medya organlarının da sanki bu olaylarda hazine bulmuş edasıyla hareket etmesi de doğrusu düşündürücüdür.

 

İşte onları da sağduyulu vatandaşlarımızın göreceğini ümit ediyorum ve herkesi bir kez daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Olaylarda zarar gören gazeteci arkadaşlarımıza ve emniyet mensuplarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem