16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Olayların perde arkasında ne yatıyor?

Hayrullah Demiray

06 Haziran 2013 tarihli yazısı

Son günlerde yaşanan eylemleri farklı bir açıdan da tahlil etmek gerekir. Bu olaylarda sosyal medya üzerinden yaşanan tahriklerin ne kadar etkili olduğunu görmemek artık körlük olur. Sosyal medya üzerinden o kadar tahrikler yaşandı ki bunların aslında farklı bir anlamı daha vardı. O da zorbalıkla bir şeyleri değiştirmek ve engellemek denemeleri başarılı olabilir mi? Eğer bu konuda başarı gösterilirse her fırsatta bu deneme yapılacaktır ki işte asıl tehlike de bana göre burada başlıyor.

 

Bu olaylar Türkiye'de ki belli guruplardan ziyade dış mihrakların hükümete verdiği bir mesajdır. Türkiye'nin, Arap ülkeleri ve dünyanın birçok yerinde soyunmuş olduğu ağabeylik rolü ve Dünyada nerede bir adaletsizlik olursa orada mazlumun yanında yer almak istemesi ve hele son dönemlerde Arap baharının yaşandığı ülkelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gösterilen ilgi ve sevgi birilerini rahatsız etmiş olacak ki bu işler tezgâhlanıyor. Kimse bu olayların Türkiye'den kontrol edildiğini anlatmasın çünkü inandırıcı değil ve birde özellikle Türkiye’nin son yıllarda kendi uçağını, kendi jetini, insansız hava aracını ve kendi otomobilini yapmak istemesi de bu olayların başlangıcında bir etken olduğunu unutmamak gerekir.

 

Yıllardır yanı başımızda petrol çıkarken bizde olmadığını söyleyerek bizleri uyutanlar artık belli çalışmalar yapılarak bizim topraklarımızdan da petrolün fışkırdığını ve bu konuda ülkemizin çalışmalar yaptığını görünce bunu engelleyemeyeceklerini anladılar. Oyunlarını farklı bir şekilde oynamaya başladılar bunda da başarılı oldular belki ama burada yine zarar gören ülkemiz bunu da unutmamak gerekir.

 

Hemen yanı başımızda Saddam'ın zulmüne isyan eden Iraklılar, Amerika'nın işgalinden sonra Saddam'ı arar oldular. Keza Libya'da yaşananları da unutmamak gerekir. Diğer Arap ülkelerinde de aynı şeyler yaşanıyor işte bunların hepsine baktığınızda aslında neler olduğunu ve yaşatılmak isteneni daha iyi anlamış olacağız. Hemen hemen bu ülkelerin hepsi Türkiye'nin güçlü bir devlet olarak onların yanında olmasını beklemekteler. Onun için bu olayların oluş zamanına dikkat çekmek gerekir son 30 yılının heba olduğu bir terör meselesinin de çözülmüş olmasını bu ülkenin iç ve dış düşmanları tarafından istenmemektedir. Bunu da açıkça görmüş olursunuz.

 

Eğer ki bu ülke her şeye rağmen en büyük sorunu olan terör meselesini kökünden çözerse Dünyada soyunmuş olduğu önemli rolü gerçekleştirmesi için önü bir adım daha açılmış olacaktır. Birilerini rahatsız eden de budur biraz tarafsız bir gözle bakarsanız bunu da görmüş olacaksınız.

 

Unutulan bir şey var o da; bu ülke her şeye rağmen güçlü bir yapıya sahiptir. Bir kere bu olaylardan medet ummak ya da buradan da bir Arap baharı çıkmasını beklemek bana göre insancıl değil ve hatta bu konuda buradan kendilerine iktidar çıkacağını bekleyenler yanıldıklarını çok geçmeden anlamalılar.

Şiddetten medet uman ve ülkenin bir karışıklığa sürüklenmesinden fayda sağlayacaklarını bekleyenler bu memlekete en büyük ihaneti yapmış olduklarını çok geçmeden göreceklerdir.

 

Umarım bu oynanan oyunun farkına varırız her şeyimizi oturup konuşarak halledebiliriz. Nitekim zaman zaman hükümet yetkililerinin de davranışlarında mutlaka yanlışlıklar vardır.

 

Ama bu ülkede oluşabilecek her türlü karışıklıkta hepimiz zarar göreceğiz bunu da unutmamak gerekir.

 

Bunu yapanların amacı; Hükümete ve dolaysıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj vermektir: "Siz ne kadar çalışırsanız çalışın biz istediğimizde kendi kurduğumuz sosyal ağlarla her türlü yalan dolanla Dünyada güçlü devlet algınızı yerle bir ederiz" demeye getirmektedirler. Bu olayların tırmanmasına destek veren dış mihrakların oyununu görmemek körlük olur.

 

Yaşanan bu olayların ardından çözüm sürecinin de sekteye uğratılması için birilerinin harekete geçtiğini de görmekteyiz. Irak sınırında çözüm süreci başladıktan sonra ilk çatışmanın yaşanması da bunu doğrular nitelikte ne tesadüftür ki bu yaşananları okumak için çok bilmeye de gerek yok aslında taşları yerli yerine koymak yetecektir.

 

Olayların oluş biçimi, çıkış noktası, yansıma biçimi ve sosyal medya üzerinde yayılan yalan yanlış bilgilerin dolaştığı ve bu olayların farklı yerlerden alınan resimlerin sanki şuan olmuş olaylar gibi kullanılması da olayların tırmanmasının en büyük etkilerinden bir tanesi olmuştur.

Bu da yaşananların neden niçin yaşandığını gösterir niteliktedir…

Bu ülke hepimizin bunu unutmamak gerekir…

Gidecek başka yeri olmayanlar bu ülkenin birliğine sahip çıksın…

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem