18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İçkiyle memleket kurtarılmaz!

Hayrullah Demiray

04 Haziran 2013 tarihli yazısı

Son günlerde Taksim'deki Gezi Parkının yıkılması ile ilgili ülke genelinde protestolar yapılıyor ama ne protesto... Akıllara zarar. Türkiye’nin diğer illerini bilemem ama kentimizde yapılan yürüyüşü biraz izleme imkânım oldu ve izlerken de yaklaşık 30 kare fotoğraf çektim. O fotoğraflarda insanlara yaşatılan çile ve birde rezalet vardı. Birileri hala şunu anlayamamıştı; bu memleket içkiyle kurulmadı. İçkiyle de yıkılmaz. Bu memleket eylemdeki gençlerin ellerinde taşıdığı bayraklara da rengini veren şehit kanlarıyla sulanarak kuruldu, kurtarıldı.

 

Öncelikle kim ne içerse içsin ona yorum yapmak ya da karışmak benim görevim değil. Ama birileri yapılan bu eylemlere özgürlük diyecek sözde özgürlük hareketini savunurken ve kendi özgürlüğünü yaşarken de başkalarının haklarına tecavüz edecekse ona özgürlük demek aptallık olur.

 

Gerekçe de; gezi parkında ağaçlar kesiliyormuş, doğa katlediliyormuş, güzellik bozuluyormuş. Eylem adı altında ortalığı yakıp yıkanlara sorsanız acaba hayatlarında bir fidan dikmişler mi? Beklide birçoğu "fidan dikmek de nedir, ne kadar banal bir şey" diye cevap verirler. Elleri nasırlanmamış, hayatlarında hiç bağ bahçe işleriyle uğraşmamış belki de hiçbiri bir fidana bile su verip onu elleriyle büyütmemiş kişiler. Ama ben öyle havadan konuşmuyorum bunların hepsini yaşamış görmüş birisi olarak söylüyorum.

 

Ben Hükümetin yaptığı işlerin doğru ya da yanlış olduğuna bireysel açıdan bakmaktansa ülke menfaatleri açısından bakmayı daha doğru buluyorum. O nedenle önceki gün ve dün gece yaşananlara baktığımda bir kez daha hayal kırıklığına uğradım. Gördüğüm eylem manzarasında herkesin bir elinde Türk Bayrağı diğer elinde ise içki şişesi. Bazıları buna da bir kılıf bulacak "e kardeşim içki yasağını protesto ediyorlardı, onun için içiyorlardı".

 

Hükümet yanlış yapıyorsa, sokakta ellerde alkol, kafası bir dünya olmuş gençlerin birbirlerine ve polise saldırması, ortalığı yakıp yıkması, evine yâda işine gitmekte olan vatandaşın hakkına tecavüz edilmesi... Buna bu şekilde tepki vermek doğru mu?

 

Söylenecek çok fazla söz var ama fotoğraflar her şeyi anlatıyor. Bu fotoğrafların bir kısmını ilgili haberin içinde tamamını da web sitemizde görebilirsiniz. O zaman benim ne demek istediğimi anlarsınız.

 

Birileri bu olayı kaşımaktan geri kalmıyor. Bir de dikkatimi çeken bir konu daha var bazı kişilerin yüzünde maske vardı ve gurubu onlar yönlendiriyordu madem bu insanlar hakları olan şeyi yaptıklarına inanıyorlar neden yüzlerini saklama gereği duyuyorlar.

 

Şöyle bir empati yapalım: Evet hükümet İstanbul’un trafiğini rahatlatmak için bir köprü ve birde tüp geçit yapıp sonrada Taksim'in çevresini daha da güzelleşmesi için bir takım girişimlerde bulunuyor ama buradan birilerine rant sağlamayı da ihmal etmiyor, sonrada bizlerden fazla vergi vesairelerle bunu bizim boynumuza yüklüyorsa hep beraber karşı çıkalım. Yok, eğer çok kazanandan çok vergi almayı planlıyor az kazanandan az vergi almayı kanunlaştırmak için adım atıyorsa yine hep birlikte destekleyelim.

 

Devlet, insan hayatını karartan maddeleri yasaklıyor, kısıtlıyor ve bunun için çaba sarf etmeyi daha da genişleterek gençleri ve gelecek nesli alkol illetinden korumaya çalışıyor. Gelecek nesillerin daha iyi yetişmesi ve ülkeye fayda sağlayacak kişiler olabilmesi için adım atıyorsa bunu ortalığı yakıp yıkarak protesto etmekte neyin nesi, desteklememiz gerekir.

 

Tabi gerçek şu ki; içkinin yasaklanması bundan kendilerine menfaat sağlayan birilerinin artık rant sağlayamaması ile sonuçlanacak. Bu eylemleri kimlerin kışkırtıp bu hale getirdiğinin de cevabı burada saklı. Beyler bayanlar benim gördüğüm manzaranın çok savunulacak bir tarafı yok ondan dolayı da ben doğru bildiğimi yine yazmanın uygun olacağını düşündüm yorum sizlerin…

Tekrar söylüyorum bu memleket içkiyle, birayla kurulmadı ve tekrarda birayla kurtarılmaz…

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem