17 Temmuz 2018 Salı
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Derince Belediyesi

Adnan Gümüşer

01 Haziran 2013 tarihli yazısı

Derince Belediyesinin kültürel faaliyetleri hızla devam ediyor. Getirdiği konuşmacılar ve yaptığı sempozyumlar güncel oluyor. Kültürel faaliyetlerini takdirle karşılıyorum. Konuları güzel ve keyif verici. Bunlardan biri, Zübeyde Hanım kültür merkezinde gerçekleştirilen ve uzman psikolog-eğitimci Özkan Şenol ‘un sunduğu konferansı idi. Eğitici ve öğretici konulara değindi. Konferans sonunda dağıtılan kitap bir o kadar bilgi doluydu.

 

Farkında mısınız? adındaki kitap pratik bilgilerle dolu tavsiyeleri bol. Kendini sevdiren tarzda. Bıkmadan okutuyor. Çocuk ve ergen yaştakilerin asla eleştirilmemesi büyük gibi davranılması gerekiyor. Odasını dağınık bırakan çocuk için sandviç yöntemi öneriliyor. Tavsiye ederim. Şöyle; Önce çocuğa iltifat et. Sonra iltifatı herkesin yanında yap. Bu kişi abisi olur ablası olur arkadaşı olur vs. ama şu oda toplama işi olmazsa işlerin çok daha iyi gideceğini söyle. Güzel taraflarını ön plana çıkar. Odasını yaparken de abartılmış sevinç gösterin tavsiyesinde bulunuyor.

 

Çocuğun yanında sigara içmek küfür sallamak alkol içmek tamamen teşviktir. Bu yapılırsa çocuk ilerde karşınıza iyi bir sigara içici ve iyi bir ayyaş çıkacaktır. Çocuğu korkutarak hatalarını düzeltmek çok yanlış bir harekettir. Yöntemdir. Korkan çocukta nefret birikir. İntikam duygusu oluşur. Gücü bulunca çocuk intikamını alır. İntikam, söz dinlememekle, karşı gelmekle, bağırma ile, verilen görevlere direnmekle olur.

 

Çocukların yaptığı hataları en aza indirgemek için tavsiyeleri var. Şöyle ki, yapılan hataları bir liste olarak tespit edin. Alt alta sıralayın. ör: odasını toplamamak, ders çalışmamak, yemek seçmek gibi. Tespit edilen kalemler aslında iki veya 3 ana grupta toplanır. Her grup tespitin arkasında yatan nedenleri bulmak lazım. Duygumu? Düşünce mi? Davranış mı? Ya da her ikisi mi. Bunların kaynağı da özgüven eksikliği, bağımlılık, okul sorunları ve ilgisizlik olmakla beraber bu sorunların ikisinin bir araya gelmesi de aynı zamanda sorun teşkil edebiliyor. Tespit edilen hangi gruba giriyorsa ona göre çözümü kolay oluyor.

 

Ruhsal hastalıklar bedensel hastalıklar kadar önemlidir. Önemsenmelidir. Konunun uzmanından bilgi alınmalıdır. Kitabın son sayfasındaki bir dervişten nasihatler bölümünü okumak lazım.

 

‘Halinizden şikâyet etmeyin

Cahillerle sohbet etmeyin.

Kimseye minnet etmeyin.

Sıkıntıya sabredin.

Hatanızı kabul edin.

Âlimlerle sohbet edin.

Sofranıza davet edin.

Seviyorsanız ifade edin.

Misafire ikram edin.

Başarıyı tebrik edin.

Mazereti kabul edin.

Hastaları ziyaret edin.

Hayır, için sarf edin.

Bana da dua edin.’

 

Derince Belediyesi çalışıyor. Kültürel faaliyetleri kapsamlı. 7 den 70 ‘e herkesin ilgisini çekiyor. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Faydalandım. Bilgilendim. Hepimizin yaşadığı sorunlara deniz feneri gibi ışık tutuyor.

 

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi YEDİ İKLİM Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Efe Tur Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr