23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Reyhan kokusu

Adnan Gümüşer

25 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Reyhanlı adı gibi kokmadı. Güller, reyhanlar, çiçekler, koklayanlara, yanındakilere huzur mutluluk ve güzel anılar hatırlatır.

 

Reyhanlı’da meydana gelen patlama bizi derinden üzdü. Hüzünlendirdi. Güzel anılarımızı hatırlatmadı. Oysa İslamiyet insan haklarını ve bilhassa yaşama hakkını ve can güvenliğini kutsal olarak ele almıştır. Bu hakları korumak için bir takım kurallar koymuştur. Haksız yere insan hayatına kast etmek yani adam öldürmek ve kan dökmek büyük günahlardan sayılmıştır. "Bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir" buyrulmuştur. Yüce Rabbimiz Kur’an’ı kerimde de şöyle buyurmaktadır. “Kim bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak için öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kimde birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır. Denmektedir. Hadisi şerifte ise "kıyamet gününde insanlar arasında ilk görülecek dava kan davasıdır." buyurmuştur. Dolayısı ile şahsi intikam ve kan gütme de aynı şekilde yasaklamıştır. Kan gütme, cahiliye dönemi âdeti olarak görülmüş ve yerilmiştir.

 

Bu caniler kim? bunların arkalarında kim var? Kim örgütlüyor? Bunların örgütlenmesine iten paramı, ideolojimi nedir. Katillere ve bunlara yardım ve yataklık yapanlar en büyük cezayla cezalandırılmalı. İbret olacak şekilde tedip edilmelidir.

 

Yapılan çalışmalar ve gözaltında bulunan 9 Türk vatandaşının itiraflarıyla bir Suriye vatandaşının da aralarında bulunduğu 17 kişinin saldırıda görev aldığı ve tamamının tespit edildiği kaydedildi.

 

Suriye'ye kaçan 3 saldırganın ise uzaktan kumandayla patlamayı gerçekleştirenler olduğu belirtildi.

Bu patlamanın arka fonunda ve yayın yasağı geldiğine göre de acaba ölü sayısı daha çok mu? Acaba ileriki yıllarda Hatay da yapılacağı iddiadan öte ye geçmeyen referandum için bir alt yapı bir zemin mi oluşturuluyor. Rivayetleri de dillendiriliyor. Patlamada ölenler yakın akrabalarından başka kimsenin umurunda değil sanki. “Bu ölüleri de Suriyeli mültecilere ve Esed karşıtı hükümete yüklenmek için kullanalım” anlayışı da maalesef dillendiriliyor. İnsani duygu namına öfke var. Ama öfkeyi hak eden Baasçı cinayet şebekelerine değil, o cinayet şebekelerinden kaçan mazlumlara ve o mazlumlara sahip çıkarak takdiri hak eden hükümete yağdı. Gösterilen tepki de yanlış ve mesnetsizdir.

 

Hatay’ın ilginç ve değişik bir geçmişi var. Devlet olarak da tarihte yerini aldı. Hatay Cumhuriyeti, 4700 km2'lik alanda 2 Eylül 1938 yılında HMM(Hatay Millet Meclisi) Kararıyla ilan edilmişti. Devlet Başkanlığına Tayfur Sökmen, Meclis başkanlığına Abdülgani Türkmen, Başbakanlığa ise Abdurrahman Melek seçilmiş. Devletin resmî dili Türkçe, ikinci dili ise Fransızca olmuştu ancak, Arapça eğitimi veren okullarda eğitim ve öğretimine devam etti. İç işlerinde serbest dış işlerinde Fransa ve Türkiye tarafından denetim ve güvence altına alınacaktı.

 

Zamanla Türkiye'ye bağlanmaya doğru giden Hatay, II. Dünya Savaşı'nın yaklaşması nedeniyle Fransa'nın da ısrarcı olamamasından ve Fransa'nın Türkiye ile savaşmayı göze alamamasından yararlanarak 29 Haziran 1939'da meclisinin aldığı karar doğrultusunda Türkiye'ye katıldı. İltihak etti. Türkiye’nin parçası oldu.

 

Reyhanlı patlamasında hedef ne idi? Hedef tabi ki Türk insanı, Türk kadirşinaslığı ve misafirperverliği idi. Peki böyle olması yani bunca insanın ölmesi kime yarar. Tabi ki Suriye’nin mevcut ve meşru olmayan hükümetine yarar.

 

Bu cinayeti işleyenler en kısa zamanda yakalanmalı ve bire bir ceza ile çarptırılmalı veya verilebilecek en büyük ceza ile suçlular cezalandırılmalıdır.

 

Suriyeli mültecilerin yoğun olduğu yerlerde, kamplarda güvenlik artırılmalı şehir giriş ve çıkışlarında kontroller çoğalmalıdır.

 

Reyhanlılara selam, hürmet, sabır ve metanet diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr