19 Kasım 2018 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hangi başkanlar daha şanslı

Hayrullah Demiray

24 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Siyaset bu ara sessizliğini koruyor kısa bir süre sonra bu sessizliğin sonunda fırtına kopacak gibi.

Şuan aday adayları nabız yokluyor, belediye başkanlığı için aday olacaklar çalışmalarını gizli bir şekilde yürütüyor. Bu arada Ak Parti'de özellikle il yönetimi ser verip sır vermiyor. Belediye başkanlıklarına kimler aday gösterilecek kimler bu süreçte saf dışı kalacak şu anda belli olmamakla birlikte Ak Parti'nin çok aşırı bir değişikliğe gitmeme eğilimi ağır basıyor.

 

Aldığım duyumlara göre birçok ilçedeki belediye başkanı değişmeyecek. 5 ya da 6 ismin değişeceği de söylentiler arasında.

 

Bun söylentilerde gerçeklik payı var diye düşünüyorum çünkü iktidar partisi bu seçimlerde Kocaeli'de bir belediye bile kaybederse bunun başarısızlık olarak niteleneceği herkesçe malumdur onun için ince eleyip sık dokuyacak bir görüntü var.

 

Bazıları bunun tam tersini düşünüyor, belki de Ak Parti bütün belediye başkanlarıyla yoluna devam edecek ama bu görüşün doğru olmadığını günü gelince herkes anlayacak. Özellikle bazı belediye başkanları şuanda rahatlar. Neden derseniz her ne kadar belli başlı insanlar içten içe bu isimlere muhalefet etse de Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım aslında çok rahatlar. Elbette diğer belediye başkanlarının şansı hala devam etmekte bazılarının şansı belli şeylerden dolayı da azalmakta. Yanlış anlaşılma olmasın ama şuan ki görüntü bu ve iki ay sonra ne olur onu bilmek zor ama görünen köy kılavuz istemez diye de güzel bir ata sözümüz var.

 

Elbette siyasetin çok kaygan bir zemini var bunu da unutmamak gerekir. Siyasette bazıları çok iş yapar, bazıları çok iyi reklam yapar, bazıları da yaptığı işi iyi reklam eder. Kocaeli'de ki belediyeler arasında son dönemde gözle görülür bir rekabet var. Bu rekabet seçim süreci yaklaştıkça iyice artacak. Şuan ki durumda saydığım dört ismin dışındaki başkanların şansları daha az çünkü; bazı argümanları doğru zamanda doğru yerde kullanamamaları onlar için bir dezavantaj oluyor. Sonucu elbette hep birlikte merak ediyoruz ama unutulmamalıdır Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur.

Aday adayı olacaklar bu dönem her şeyi uzaktan takip edip ona göre davranıyor kimse geçen seçimlerdeki gibi risk almayı uygun bulmuyor.

 

Mevcut belediye başkanlarının karşısına çıkacak adaylar öyle tam olarak bir yerlerden söz almadan, tabiri caizse "Don Kişot'luk" yapmak istemiyor. Belli kademelerle ters düşmek kimsenin işine gelmiyor.

Mevcut belediye başkanlarının değişmesini isteyen belli bir kısım guruplar dünde vardı, bugünde var, yarın da olacak ama bunu sesli şekilde dillendirmek bugünlerde kimsenin işine gelmiyor.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu