18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP muhalefet alanını genişletiyor

Hayrullah Demiray

23 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Milletin oyu ile tek başına iktidara gelmiş bir partinin başkanı ve Başbakanımız olan Recep Tayyip Erdoğan'ı, halkını katleden diktatör ve seçimle başa gelmemiş Beşşar Esed’le bir tuttu. Kendisi ile aynı siyasi çizgiyi paylaşan Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda bile bunu söylemleri hazmedemedi ve bu sözlerini geri almasını aksi halde kendisiyle görüşecek bir şeyi olmadığını belirtti.

 

Tabi Kılıçdaroğlu, sözlerimi geri alırsam rezil olurum diye düşünmüş olacak ki bu söylemlerinin arkasında durduğunu dile getirerek Recep Tayyip Erdoğan’la Beşşar Esed arasında sadece ton farkı var hakaretinde ısrar etti.

 

Kılıçdaroğlu'nun, Swoboda'nun kapısından nazikçe geri çevrilişi haber bültenlerinde yer aldı. Buna rağmen Sayın Kılıçdaroğlu görüşmeyi biz iptal ettik diyecek kadar pişkin bir tavır takınmayı da ihmal etmedi.

 

Olaya Avrupa Parlamentosu gözüyle bakarsak; sosyalist gurupların ağırlıklı olduğu bu parlamento Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine bakınca Türkiye’de sosyalistlerin ilelebet iktidara gelemeyeceğini anlamış olacak ki Kılıçdaroğlu’nu uyarmışlar. Bu uyarı Sayın Kılıçdaroğlu'nun lehinedir aslında eleştirirken ölçülü ol, muhalefet yapacağım derken göz çıkarma niteliğindedir.

 

Sayın Kılıçdaroğlu'nun söylediğinden geri adım atmaması, sözünün arkasında durması iyi bir şeydir bunu takdirle karşılıyorum ama ya söyledikleri gerçekten yanlışsa... Kişinin söylediği sözün arkasında durması bir erdemse hatasını kabul etmesi daha da büyük bir erdemdir. Fakat bizim ana muhalefetimiz kendisine çıkar sağlayacak ve dış politika ilişkilerinde bağlantılar kurmasına yardım edecek kişilerin sözünü dinlemeyi değil de siz kimsiniz bana akıl veriyorsunuz gibisinden atar yaparak sadece iktidar partisini değil dış dünyada da kendisine destek olabilecek yandaşlarını da karşısına almayı tercih ediyor. Yani muhalefet alanını genişletiyor ama ne yazık ki muhalefet etmesini de beceremiyor.

 

Gelelim akıl verme işine; ortada yılların partisi, bilgisi, birikimi var ama yıllardır iktidar olmaktan çok uzak, muhalefet yapmayı bile doğru düzgün beceremeyen bir partiye kimse kusura bakmasın ama değil Avrupa Parlamentosu Başkanı sıradan bir insan bile akıl verebilir.

 

Akıl vermek demişken CHP'de kendisine aslında tavsiyede bulunan Swoboda'ya akıl vermeyi ihmal etmemiş. Avrupa Parlamentosu sosyalist Gurup Başkanı Hannes Swoboda’ya mektup göndererek derhal bulunduğu koltuğu terk edip istifa etmesi gerektiğini, CHP’nin Swoboda’dan ders almayacağını ancak ders vereceğini, Swoboda’nın tarihte onurlu bir şekilde anılmak isterse koltuğu bırakması gerektiğini yazmış.

 

Bu olaylar Başbakan’a iletiliyor, o da konuyu yargıya taşıyacağını kendisini Esed’le aynı kefeye koyan Kılıçdaroğlu’nu mahkemeye vereceğini söylüyor. Kılıçdaroğlu da buna karşılık Uludere’de 34 kişinin ölümüne neden olan emri kimin verdiğini sorgulayacağını ve bunu mahkemeye taşıyacağını dile getiriyor. Başımızda bunca sıkıntı varken sizler kendi kendinize ortaya çıkardığınız sıkıntılarla mahkemelerde hesaplaşa durun memleketin sorunları, sıkıntıları beklesin.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem