18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Orada yatan ecdadı anlayarak ziyaret etmek

Hayrullah Demiray

22 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Birçok insan binlerce lira harcayıp yurt dışını gezmek, başka güzel yerleri görmek için tatil planları yapıyor. Elbette başka ülkeleri de görmek, oraları da gezmek hoş olur ama ülkemizin her köşesinde ayrı bir güzellik yer almaktayken önce buraları gezip görmek kendi tarihimizi yerinde öğrenmek daha doğru olur düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi de Çanakkale; gezilip görülmeye değer, doğası, turistik yapısı bir yana ecdadımızın bizlere emanet ettiği, büyük zaferin kazanıldığı, her insanımızın görmesi gereken bir yer. Birlik beraberliğin en güzel sergilendiği yer olması münasebetiyle de bana göre ayrı bir değer taşıyor.

 

Bizler bugün çok farklı şeylerden bahsederken o zamanlar Osmanlı sınırları içerisinde yer alan; isimleri, dilleri, inanış şekilleri, renkleri farklı birçok insanı birleştiren bir şey vardı o da Allah sevgisi. Kalplerindeki iman birleştirmişti onları bu sayede zorluklara karşı tek bilek tek yürek olarak kazanılmadı mı zafer? Onların taşıdığı hislerden çok uzağız bugün. Çanakkale'yi gezen hemen herkes bunu görür, hisseder. Çanakkale'ye sadece farklı bir yer gezmek maksadıyla giden değil orada yatan ecdadı anlamak için giden herkes o zaman ki birlik ruhuyla şimdiki zaman arasındaki farkı görebilir.

Çanakkale; destanların destanı yazılmış, her tarafı şehit kanlarıyla sulanmış, birçoğu mezarı olmayan, belki de isimleri bile unutulmuş şehitlerimizin bizlere bıraktığı eserdir. Birlikte verdikleri bu mücadele nesilden nesile aktarılmaya devam edecektir.

 

Bizler bugün "hangi elbiseyi giysem", "bu ayakkabının üstüne şu gider mi?" derdine düşmüşken onların giyecek elbiseleri yoktu. "Bugün hangi yemeği yesem" diye düşünürken, kahvaltı sofralarımızda bile onlarca çeşit yiyecek israf ederken onlar kuru ekmeğe muhtaçtılar. Ancak ecdadımızı anlayabilirsek o günlerde yaşanan birlik beraberlik ruhunu bugün de tesis edebiliriz.

Ecdadımızın verdiği mücadeleleri yok saymak ve boşa çıkarmak için her dönem birileri çeşitli oyunlar oynamaya devam etmiştir, etmektedir de. Ecdadımızın bin bir türlü zorluklarla bizlere kazandırdığı bu vatan üzerinde oynanan çirkin oyunlar bugün daha da tehlikeli bir hal almıştır. Artık tehlike; düşman safları halinde değil içimizde barınan, yüzümüze gülümseyen ama kuyumuzu kazmak gayesinde olanlar tarafından gelmektedir. Bunu aşmanın tek yolu da belki zor olacak ama Çanakkale ruhunun tekrar yakalanmasından geçer. Eğer gitmediyseniz ve az da olsa imkânınız varsa Çanakkale'yi, orada yatan şehitlerimizi bir ziyaret edin derim.

 

Hep Çanakkale diyoruz ama bu vatanın her karışında şehit kanı var hemen her köşesinde mücadele verilmiş ve her birinin değeri bizler için çok farklı ama Çanakkale'de yazılan tam bir destan ve onun izleri hala orada yaşamakta ve bu ruhu bizlerden sonraki kuşaklara aktarmak içinde gayret sarf etmeliyiz.

 

Yeşeren ümidimizin yok olmadığı, bu ülkenin gerçek birlik ve beraberliğinin tesis edildiği günleri Rabbimin bizlere göstermesi dileğiyle…

Saygılarımla kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem