17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Reyhanlı olayı ve muhalefetin tutumu

Hayrullah Demiray

18 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Reyhanlı'da meydana gelen saldırıda 51 vatandaşımız hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı. Ölü sayısının daha da artmasından korkuluyor çünkü ortada birçok kayıp kişi var. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Belli ki birileri Türkiye'nin mazlum Suriye halkına yaptığı yardımlardan rahatsız olmuş, bu rahatsızlığını da kadın, çocuk demeden masum vatandaşlarımızı hedef alarak belirtmeyi uygun görmüş. Bu saldırılar Suriye'de ki karışıklıkların Türkiye'ye de sıçrayabileceğinin de bir tehdididir.

 

Bu durumda bize düşen birlik ve beraberliğimizi korumak birbirimize daha fazla kenetlenmektedir. Gerek Reyhanlı'da gerekse ülkemizin diğer bölgelerinde bizi birbirimize düşürmek isteyenlere karşı her zaman uyanık olmalıyız.

 

Türkiye, Suriye'de ki zulmün durması için hukukun sunduğu imkânlar ölçüsünde elinden geleni yapmaya devam etmelidir. Devletin, komşu ülkede yaşanan, üstelik görüldüğü üzere her an bizim ülkemize de sıçrayabilecek türden bir zulme dur demek için yaptığı girişimlere, muhalefetin ''senin ne işin var Suriye'de'' diyerek takındığı tepki, hükümete zulmü izlemeye yönelik baskı yapmaktan başka bir şey değildir.

 

Unutmamak gerekir ki zulme sessiz kalmak zalimin yanında yer almaktır. Ana muhalefet bu süreçte eli kanlı Esed'ın yanında bir görüntü vermekte ve maalesef bir sınavı daha kaybetmektedir.

Yanı başımızda eli kanlı bir rejim insanlara kan kustururken komşu olarak bize düşen beni sorunum değil onların sorunu demek insanlığa yakışmaz. "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz, zulüm karşısında susamayız. Öte yandan Türkiye'nin bölgedeki ve İslam Dünyasındaki konumu itibariyle mazlum Suriye Halkı ile olan hukuku bir komşuluk ilişkisinin çok ötesindedir.

 

"Yurtta sulh, cihanda sulh" anlayışı çevremizde ve dünyada yaşananlara karşı kafalarımızı kuma gömmekle olamaz.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem