20 Ağustos 2018 Pazartesi
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kast sistemi - Memur sicil affı

Adnan Gümüşer

18 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Türkiye yeni kast sistemi ile karşı karşıya. Vekilkast. Kast sadece Hindistan’da değil Bali'de de var, Srilanka'da da var. Türkiye'de de oluşturulacak gibi.

 

Kast bir sınıfın çalışma yapmadan çabalamadan doğuştan kendisini üst sınıfta görmesidir. Kastlar kurallar dâhilinde ancak birbirleriyle görüşür. Ancak mevkidaşları ile evlenir. Sadece kendi kastlarıyla yemek yerler içerler.

 

Hindistan'da dört ana tabaka (Varna) veya kast vardır. Varna “Sınıf, statü, renk” anlamlarına gelmektedir. Bu tabakalar da kendi aralarında alt tabakalara (Jatiler) ayrılır. Paryalar en alt tabakadaki insanlardır. Paryalar örneğin aşağıdaki dört varna ile asla evlenemez, beraber yiyip içemez.

 

Hindistan'da ki Varna çeşitleri:

  1. Brahmanlar (Entelektüel bir tabakadır. Kutsal yazıları (Veda) yorumlayan kişilerdir. Bilginler ve rahipler bu tabakada yer alır.)
  2. Kshatriyalar (Askerler, prensler ve üst düzey memurların oluşturduğu bir tabakadır.)
  3. Vaişyalar (Tüccarlar, toprak sahipleri ve çiftçiler)
  4. Şudralar (İşçiler ve köleler)

 

Türkiye'de ki yeni kast sistemi vekillerin yapmaya çalıştıkları sistemdir. Halen Milletvekili aktif ise 24.000 TL aylık maaş alıyor. Emekli ise 8.000 TL maaş alıyor. Bu maaşı şüphesiz hak eden bazı vekillerimiz var. Birde bunun yanında yeni haklar eklemeye çalışıyorlar. Sağlıkta bedava muayene ve ameliyat. Kendi çocukları estetik ameliyat yapsa dahi parasını devletten karşılayacak. Bu çok ayıp ve etik olmayan bir davranıştır. Trafikte öncelikli geçme hakkı, emeklilik hakları vs. Memurun, işçinin, çiftçinin hakları ne olacak. Memur sicil affı, memur maaş artışı vs. için daha hiçbir gelişme yokken bir çırpıda kendileri ile ilgili kanun komisyondan geçiyor. 4 partinin oy çokluğu ile de kabul görüyor. Sonra basına yansıyınca da, bazı partiler "biz imzamızı geri çektik" diyorlar.

 

Barış süreci devam ediyor. Köylere dönüşler başladı. Şuan gece 2.00 da Herekol dağına çıkabilir, orada çay içip muhabbet edebilirsiniz. Yine aynı saatte Hakkari'ye, Şırnak'a ve en onulmaz ücra yere rahatça gidebilirsiniz. Bu işin mimarlarına teşekkürler. Bu güzel ve yıllardır hasret kaldığımız bir durum. Ancak köye dönen vatandaşlarımız şu anda ilginç bir durumla karşı karşıya. Köyde iken yeri yurdu belli olan vatandaş köye giderken yerini kaybetme ve başkalarının arazisine konma durumu ile karşı karşıya. Eskiden kendine ait olan yerde gerek kadastronun girmesi gerek korucuların oraları sahiplenmesi neticesinde vatandaş hayal kırıklığına uğruyor. Eski zilliyetle ilgili tapuların bir geçerliliği yok gibi. Korucular buraların kendilerine ait olduğunu ve yıllardır buraları yalnız bırakmadığını ve ekip biçtiği için kendilerinin olduğunu iddia ediyorlar.

 

Hasbelkader yürüyüş yolundaki bir evinizi birkaç yıllığına terk edip İstanbul’a gidiyorsunuz ve biri gelip size "bu kadar yıldır boyatıyorum bakıyorum, ev benimdir" derse ne yaparsınız. Herkesin dört gözle beklediği ve akil adamların süreci devam ettirdiği durum nerdeyse akamete uğrama ile karşı karşıya. Lokal çözümler gerekiyor. İlgili Valilikler bu konuya en kısa zamanda çözüm bulmalıdır. Kan davaları çıkmasın yeni ölüm ve yaralanmalar olmasın.

 

Hükümet kendi milletvekillerini ne kadar düşündüğünü bu yeni oluşturulan kast sistemiyle ispatladı. Memur ise hayal kurmaya maaş artış rüyasını görmeye ve sicil affını beklemeye devam edecek gibi gözüküyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele kurban bayramı Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr