24 Nisan 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu sorun hepimizin ortak sorunu...

Hayrullah Demiray

15 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Bu ülkenin gelişmesini ve değişmesini istemeyen odaklar her zaman olduğu gibi bugün de sahnede. Yarında bunlar sahnede olacak. İçimize sinse de sinmese de oluşan barış sürecinin devam etmesini çoğunluk istemekte ama bu süreci destekleyenlerin de birçok kuşkuları var. Gördüğümüz kadarıyla PKK silahlarıyla birlikte ülke dışına çekiliyor yani Kuzey Irak'a buraya kadar her şey normal. Tamda kaç aydan beri şehit haberi almamıştık işte bu durum sevindiriciydi ancak Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden gelen haber hepimizi sarstı. Bu olay belki de çözüm süreciyle bağlantılı değil, yapılan açıklamalara göre olayın arkasında Suriye'de bulunan eli kanlı Esad rejiminin izleri var.

 

Şimdi şöyle bir soru geliyor insanın aklına: Örgüt mensuplarının çoğu Kuzey Irak'a gidecek lakin oradan Suriye'ye geçmeyeceklerinin garantisini kim verebilir? İşte o noktada herkes durup bir kez daha düşünmeli. Elbette ülkeyi yönetenler mutlaka bunu düşünüyor ama bazen evdeki hesap çarşıya uymayabilir.

 

Bir de muhalefet partilerinin amansız bir mücadelesini görüyoruz. "Çarşı her şeye karşı" diye bir slogan var ya işte aynen öyle bir durum söz konusu. Tabi ki bir ülkede iktidar ne yaparsa muhalefet kayıtsız şartsız ona destek verecek diye bir şey yok. Zaten adı üstünde muhalefet edecek ama ülkemizde muhalefet yanlış algılanıyor. Muhalefetseniz kayıtsız şartsız muhalif olunacak, iktidardaysanız da yaptığınız her şey mutlaka doğru olacak gibi bir algı var. Bu algıyı yıllardır içimizde bir canavar gibi büyüttük ve farkında değiliz bu canavar şimdilerde bizlere oldukça yanlışlar yaptırabiliyor ama bizler hala kör sağır, ülkenin geleceğini değil de bugünün hesaplarıyla bir şeylerin mücadelesini veriyoruz. Daha doğrusu siyasilerin bu hatalı algıyla hareket edip ama bunu göremediklerini düşünüyorum.

 

Örgütün elebaşlarından Karayılan'ın basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamanın ardından insanların kafalarında bazı soru işaretleri oluştu. Soru işaretlerinin bu ülkeyi idare edenler tarafından giderilmesi gerekir. Reyhanlı olayından sonra da kafalardaki soruların fazlalaştığını düşünüyorum.

İşte bu sorular cevaplarını bulduğu takdirde sürecin sonuca ulaşmasının biraz daha kolaylaşacağını düşünenlerdenim.

 

Bu ülkenin her karışında Şehit kanı var, gerekirse hepimiz şehit olana dek bu ülkeyi yine savunuruz ama bir sorun var. Eskiden ülkemizin düşmanlara karşı verdiği mücadele vardı bugünse aynı evden bir kardeş dağda, diğeri askerde yani durum farklı. Yoksa bu ülkede her vatansever kanının son damlasına kadar bu ülkeyi savunabilecek dirayettedir.

 

Öyle sen ben kavgasına dönüştürülmeden ülkenin geleceği için siyasilerin ortak akılda birleşmeleri neden bu kadar zor? Geçtiğimiz günlerde mecliste gördük milletvekilleriyle ilgili yapılan bir düzenlemede herkes ortak noktada hemen birleşebildiler. Bu konuda neden bir ortak yol bulunamaz doğrusu bunu anlamanın imkânı yok.

 

Yeni Anayasa çalışmalarının da ülkemizi daha demokratik bir topluma doğru götürmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bu ülkede eğer başkanlık sistemi olursa bunun Cumhuriyet’e bir darbe olduğunu söyleyenler bile buna inanmış değiller yani inanmadıkları bir şeyi gündeme taşıyarak sadece tribünlere oynuyorlar. Neden diyeceksiniz; siz eğer güçlü bir ülke değilseniz ve olamazsanız hangi yönetim biçimiyle yönetildiğinizin hiçbir önemi yoktur esas olan bunu anlamak gerekir.

Bu ülkeye gerçek anlamda eşitlik, barış ve huzurun geldiğini Rabbimin bizlere göstermesini temenni ediyor saygılarımı sunuyorum...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi