23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Her şeyde olduğu gibi vergide de adalet ve eşitlik gerekir

Hayrullah Demiray

13 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Geçtiğimiz günlerde yazmıştım; "Vergi rekortmenleri belirlendi ama..." diye. Bu yazıdan sonra olumlu tepkiler aldım. Kocaeli’nin önde gelen bir çok firmasının bu listenin içinde yer almaması gerçekten de düşündürücü değil mi? Bir çok okurumuz telefonla arayarak bizlerle çok farklı isimler paylaştı.

Elbette bunu araştırmak bizim görevimiz değil. Devletin yetkili kurumları bunları inceleyecektir ama vicdanen bizler de rahat olmak istiyoruz çünkü bizler de bir nevi kamu görevi yapmaktayız bu görev ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek bunların gündeme gelmesini sağlamak da bizlerin görevidir.

 

Güçlünün daha güçlü, güçsüzün daha da güçsüzleştiği bir toplumu her halde kimse arzu etmez. Böyle bir toplumda dengeler alt üst olur. Birçok huzursuzluğun kaynağı da toplumdaki adaletsizlik değil midir zaten? Onun için bu huzursuzluğun ve adaletsizliğin önüne geçmek her ne kadar yöneticilerin işi olsa da bizlerin de onlara yardımcı olması gerekir diye düşünüyorum.

 

Bir yanda kazanmaya çalıştığı her kuruşun yarısından fazlasını dolaylı şekillerde devlete vermek durumunda kalan ufak esnaf,

Bir yanda devletin maaşından direkt olarak vergi kesintisi yaptığı memur ve işçiler,

Bir yanda da onlarca hatta yüzlerce kişiye istihdam sağlamak için mücadele eden onca firma, zor şartlar içerisinde kredilerle işini çevirmeye çalışırken bazı uyanık firmalar da belli kademelerde olan makam sahiplerine ve çevrelerine güvenerek milyarları ceplerine indiriyor.

 

Birileri her yıl ettikleri karı zarar göstererek mallarına mal katarken diğer yandan da bankalardan kredi alarak borç batağından medet uman, kazanamadığı halde sırf zarar görünmesin diye kılı kırk yaran bir çok insan... Sizce eşitlik bu hayatın neresinde?

 

Dedik ya; bu eşitliği ve adaleti tesis etmek elbette yetkililerin işi. Zenginin daha zengin olduğu fakirin daha da fakirleştiği ya da insanların, devletin sosyal yardımlarına muhtaç hale geldiği bir toplumun oluşmasını ve toplumda oluşan birlik beraberlik dengesinin bozulmasını hiç birimiz arzu etmeyiz. Bu sebeple yetkililerin işlerini en güzel bir şekilde yapmasını temenni ediyorum.

 

Para kazanmadığını iddia eden, her yıl zarar ettiği beyanında bulunan, yılda on beş yirmi milyar para kazanan birisi, üç beş tane dükkan, daire alabilir mi? Son model arabaya binebilir mi? Elbette ki hayır. Bunlar oluyorsa bu insan nasıl zarar eder.

 

Devlet bir yandan ufak esnaftan vergileri toplayıp bunlarla hizmet üretirken birilerine sen milyarları kazan yoluna devam et mi diyor? Elbette devlet böyle bir şey demez ama birileri kendilerinde bu hakkı görmüş olacak ki servetlerine servet katarken sanki zarar etmiş gibi göstermeye devam ediyorlar.

 

Birileri diyecek ki bunlar kim? Orası da bizde saklı o birileri kendilerini mutlaka açıklayacaktır. Açıklamayacaklarsa devletin ilgili kurumlarında denetmenler var, vergi dairesinin değerli müdürleri var. En ufak bir şeyde ceza kesmek için yer ararlar ya işte bunlar da onların vazifesi. Maalesef bir şeyleri hala eski usulde götürmeye çalışanlar var ama bu işin de bir gün kokusu çıkar elbet buna olan inancım tam.

 

Bu konuda almış olduğum olumlu yöndeki eleştiriler sayesinde insanımızın gönlünün sesine tercüman olmamız gerektiğine bir kez daha inandım.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem