18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vergi rekortmenleri belirlendi ama...

Hayrullah Demiray

10 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Bu yıl yine vergi rekortmenleri açıklandı her yıl olduğu gibi bu yılda bazı isimler adının açıklanmasını istemedi. Kiminin ise üst taraflarda yer alması gereken isimleri ya en altlarda ya da hiç yok. Bu sene gelir vergisi sıralamasında eski başkan Sefa Sirmen’in bacanağı Murat Mustafa Satı yer aldı. Kendisini büyük bir içtenlikle kutluyorum.

 

Lakin benim kafamda bir soru işareti oluştu. Neden derseniz, her iktidarın kendi zenginlerini oluşturduğunu biliyoruz. Eee on yılı aşkın bir süredir Ak Parti iktidarı bu kenti ve ülkeyi yönetiyor. Ancak gelir vergisi rekortmenlerine baktığımızda ise zirve Sefa Sirmen’in bacanağına ait. Görmeyi ümit ettiğimiz işi düzgün gidenlerin esmesi okunmuyor.

 

Bu çelişki kafamı kurcalayıp duruyor.

 

Tanıdığım birçok kişi var belediyelere ve kamuya iş yapan. Bu kişiler bırakın üst sıraları alt sıralarda bile yoklar. Özellikle reklam, mobilya ve inşaat alanında faaliyet gösteren birkaç firmayı her yerde görmeniz mümkün ama vergide hiç listede olmamalarının izahını nasıl açıklanır bilmem.

Kimsenin malını, parasını ya da yaptığı işi tek tek saydığım filan yok. Bir belediyeye girdiğimde gördüğüm mobilyaların markasına aktığımda, reklam tanıtım ve baskı işlerini kimlerin yaptığını gördüğümde aklıma bu kişilerin vermesi gereken vergi geliyor ve hayrete düşüyorum.

 

Kocaeli'de faaliyet gösteren firmalar arasında bu kadar uçurum olmasının iki izahı vardır birincisi demek ki iktidar muhalefet ayrımı yapmıyor iş alınırken verilirken, ikinci bir izahı daha var muhalif olan insanlar sıkıntı yaşamamak adına her şeyi ince eleyip sık dokudukları için daha fazla yükümlülükleri olduğundan bu şekilde bir durum ortaya çıkıyor.

 

Diğer bir durum ise İktidara yakın kişilerin düşünüldüğü ve söylendiği kadar iş yapmadığı ama bunun doğru olmama şansı hiç yok çünkü bu işi yapan kişiler para kazanmasa servetine servet katıp birken iki nasıl olacaklar. İşte burada bir tezat var bence onun için daha önce de demiştim ya Ak Parti bu konuda misyonundan biraz uzaklaşıyor. Ne birileri Ak Parti’nin belli kademelerindeki insanların sırtından hem milyarları kazanıp hem de bunların kazancını bir yerlere yatırıp servetlerine servet katarken bir yandan da yıllık ciro ve karlarına bakıldığında belki de aldıkları bir işin bedeli bile değil görünen, yani bu dağın fare doğurması gibi bir şey olsa gerek.

 

Geçtiğimiz aylarda bununla ilgili birkaç yazı yazmıştım. Ak Parti’nin Adalet tarafından kalkınma tarafına geçenlerin sayısı her daim daha da fazlalaşıyor diye…

 

Bunun göstergesidir bence bu durum ama belki de birçok kişi farkında bile değil. Şunu söyleye bilirsek ne ala; "Bu iktidar iş verirken herkese eşit davranıyor", "Kesinlikle adam kayırma yok ondan da"

Böyle bir adaleti kim yaşamak istemez ki? O zaman ne mutlu bizlere. Ancak bunu söylerken nerden çıkarıyorsun diyebilirler ama bende bilmeden araştırmadan kafadan sırf laf olsun diye bir şeyleri söylemem ve söylediğim her şeyinde sonuna kadar arkasında dururum. Bunu da beni tanıyanlar bilir.

Gerçekten bu kent enteresan bir il çünkü benim sadece bildiğim ve bu listenin en üst sıralarında olmasa bile orta sıralarda yer alabilecek bir düzüne firma var.

 

Valla arkadaş görünen zenginler görünmeyen zenginleri konuşmak bize, çenemizi yormaktan başka bir zarar vermez. Ama...

 

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem