22 Ağustos 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

753 Kişi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ulaşımdan ne istedi

Adnan Gümüşer

11 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Ulaştırma daire başkanlığının başarılı çalışmalarını görüyorum ve her zaman takdir etmişimdir. Fakat Yahya Kaptan ve Körfez Mahallesi'nden (42 Evlerde bulunan) İzmit’e gelen yolcuların talebi oldu. Ulaşım dairesi onları çok basit nedenlerle üzdü, geri çevirdi. Kartepe-İzmit hattında çalışan halk otobüslerinin eskisi gibi yolcu almalarını istiyorlar. Bu talepleri neden karşılanmaz, neden sıkıntı yaşatılır anlamadım. Bunların haklı talepleri neden basit bir yazıyla geçiştirilir. Bana ulaşan konu ile ilgili dilekçelerde 753 imza var.

 

753 imza ile bakın neler yapılır.

1- Mahalle muhtarı seçilir.

2- 753 Kişinin talebi ile ilçesinde 1 adet Belediye Encümeni seçilebilir.

3- 69 Adet futbol takımı kurulur.

 

Yahya Kaptan'dan veya 42 Evler'den İzmit merkezine nasıl ulaşırsınız? Şehir merkezine kaç dakikada gelirsiniz? Normalde 5 dakika ama artık yolcu otobüslerinin (Kartepe yönünden gelen bütün otobüsler) o civardan yolcu almaması nedeniyle dolaşa dolaşa 25 dakika oluyor. Şimdi bu 753 kişinin talebi Yahyakaptan'dan binerken diğer arabaların da onları almasıdır.  Bu  çok büyük bir talep değildir.

 

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi toplu taşıma yönetmeliğinde şöyle deniyor:

Madde 7/ E) Seyrüsefer sırasında, duraklarda yolcu almak veya indirmek dışında bekleme yapılamaz.

 

Araç içerisinde uyulacak kurallar kısmının 8.maddesinde,

A) İşletmeci gerek gördüğü takdirde Ulaşım Daire Başkanlığının izni ile bir adetyardımcı personel görevlendirebilir. Bunun dışında işletmeci tarafından araç içerisinde başka kimse bulundurulmaz.

 

B) Aracın belirlenen kapasite sayısından fazla yolcu alınamaz. Bu hususta müşterinin kabulü ve binebilmek için ısrarı mazeret teşkil etmez. Fazla yolcu almaya yönelik tabure, takım dolabı ve benzeri şeyler araç içerisinde bulundurulmaz.

 

C) Her aracın Belediyece belirlenecek uygun yerine, Belediyece hazırlanan “ Şikayetleriniz için Alo Ulaşım......................u arayınız” tabelası sürekli olarak asılır. Araç içerisindeki dikiz aynası üzerine, kolaylıkla okunacak biçimde, aracın plakası yazılır.

 

D) Araç içerisinde yolcuların görebileceği biçimde araç ön camının üst kısmındaki panele "Tarife Cetveli" asılır.

 

E) Araçta radyo ve teyp çalınmaz.

 

Madde9/D) Aracın egzoz sistemi arızasız olacaktır. Çevre ve gürültü kirliliğine yol açan egzoz sistemi ile trafiğe çıkılamaz.

 

Yukarıda bahse konu yönetmelik maddelerinin denetlendiği ve kontrol edildiğini düşünmüyorum.

Ulaşım Dairesi bunları kontrol etmezken, vatandaşın rahatını ulaşım kolaylığını düşünmezken işleri daha da çözülmez hale getiriyor. Genel taşımacılık kanununun 4. maddesinin 6. bendinde hatlar ve seyrüseferler düzenlenirken kamu yararı gözetecek tarzda olması istenmektedir.

 

Belediyeler neden kontrol mekanizması kurup ulaşımın ve halkın taleplerini belirli periyotlarda sormazlar. Seçimler yaklaştı yaklaşacak velev ki göstermelikten de dahi bir kontrol mekanizması kurulsun veya varsa sıkılaştırılsın, gelen şikâyetlerin en az yarısı kalkar.

 

Yahya kaptandan binen 753 kişinin talepleri karşılansın. Büyükşehir Ulaşım topu taca atmasın. Çünkü mağdur edilen kitle sayısı az değil.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele kurban bayramı Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr