18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Trafik sorununu yol yapmak değil insanın insana saygısı çözer

Hayrullah Demiray

10 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Trafik karmaşası belki de hayatımızdaki en önemli sorunlardan biri. Yollar ne kadar geniş ve iyi olursa olsun trafik sorununa bir türlü çözüm bulunamaması bazı şeyleri düşünmemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor.

 

Trafik karmaşasını bir yerlere bağlayıp yönetimi eleştirmek, idarecilere veryansın etmek aslında işin en kolay tarafı. Dönüp hiç kendimize bakmayız. Aslında kendimizi eleştirmeyi becerebilsek birçok sorunu kökünden çözmüş olacağız.

 

Ülkemizde en büyük trafik sorununu yaşayan illerin başında İstanbul geliyor. Oradaki trafik tam bir karmaşa zaten. Diğer illerde de İstanbul kadar olmasa da trafik çilesine rastlamak mümkün.

Dedik ya en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi trafik sorunu. Bazen bizleri çileden çıkaran bu sorunu aslında kendimiz meydana getiriyoruz ama farkında değiliz.

 

Şöyle bir bakın etrafınıza yolun tam ortasına vatandaş park etmiş ve dakikalarca aracı öylece duruyor ve arkasında uzun kuyruklar oluşuyor. Suç kimin? Vatandaşın. Devletin, herkesin başına bir polis dikme imkânı yok e o zaman suç kimin idarecilerin mi biz vatandaşların mı?

 

Belediyeler, yol kenarlarını park alanı yaparak zaten yeterince daraltmışlar. Bizler de yolun diğer şeridine araçları bırakarak tepki göstermiş oluyoruz ama zararı yine bizlere dokunuyor.

 

Diğer bir taraftan baktığınızda ara sokaklardaki otopark işletmeleri sağlı sollu bütün her tarafı işgal ediyor ve kendi mülkleri gibi kullanıyor. Kendi binanızın önüne aracınızı park etmek istediğinizde bile park parası ödemek zorunda kalıyorsunuz. Elbette bunlara müsaade eden yetkililerin de suçu ama yetkililer kadar hakkına razı olmayan işletmecilerin de suçu oldukça fazla değil mi?

 

Yetkililerin göz yumması, otopark sahiplerinin aşırıya kaçması ve bizim trafikteki tahammülsüzlüğümüz... Sonrasında da tartışmalar yaşanıyor ve kimi zaman bu tartışmalar kavgayla sonuçlanabiliyor. Hatta trafikte ölümle sonuçlanan kavgalara, tartışmalara rastladığımız da oluyor.

Aslında her şeyin başı birbirimize saygı duymaktan geçiyor. Her şeyde olduğu gibi trafik konusunda da birbirimize yeterince saygı duymadığımız için trafik sorunu her geçen gün büyüyor.

Etrafımızda sorumsuzluk hat safhada, bunu belki de her gün yaşıyoruz bu yüzden normal bir hal almaya başladı.

 

arac

 

Geçtiğimiz günlerde Gebze’deydim yol kenarında muhtemelen park edecek alan bulamadığı için yolun ortasına bırakılmış bir araç vardı, fotoğrafını çektim. O araç yol ortasında benim gördüğüm kadarıyla dakikalarca durdu ve durmaya da devam ediyordu sonrasını bilmiyorum. Orada geçmek isterken bize en az beş on dakika sorun yaşattı öncesi ve sonrasını Allah bilir birde o keşmekeşi yaşayanlar.

 

Tek çözüm yol yapmak ya da mevcut yolları genişletmek, insanlara ehliyet vermeyi zorlaştırmak değil. İnsanlarımıza hakkına razı olmayı ve başkalarına karşı saygı kuralını da öğretmek gerekir ki bu tür manzaralarla karşılaşmayalım. Aksi takdirde trafik sorunu giderek artmaya ve kördüğüm olmaya devam eder. İstanbul'da yaşanan trafik manzaralarının benzerlerini yaşamaya başladık bile en azından daha kötülerini yaşamayalım.

 

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem