17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitim sistemi

Hayrullah Demiray

05 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Ülkemizdeki eğitim sisteminin üzerinde yılların biriktirdiği yoğun bir duman örtüsü var. Buna bütün uzmanlar katılıyor. Bunu temizleyip gün yüzüne çıkarmanın zamanı geldi de geçiyor. Ülkenin kalkınması ancak eğitimle olur. Gelişmiş ve kurumsallaşmış firmalara bakıldığında eğitimin birinci sırayı aldığını görürsünüz çünkü çözüm eğitimdedir. Eğitim sistemimizin yetersiz oluşundan öğrenci okul ile dershane arasında mekik dokumaktadır. Son on yılda çok şeyler başarıldı; enflasyon, ekonomi, sağlık. Sağlık sistemine uygulanan yenilikler ve gelişmeler eğitime de uygulanmalı.

 

Dershaneler kapasitelerine göre okula dönüştürülebilir. Veliler, resmi okul veya özel okul şeklinde tercihte bulunarak, devlet hastanelerindeki yoğunluğun azaldığı gibi resmi okullarda da rahatlama sağlanabilir. Özel okulların kalitesine göre ücret farkı belirlenerek, temel ücreti bakanlık öğrenci başına belirleyebilir. Hangi okulda kaç öğrenci okursa bu ödenek oraya ödenir. Her kurum özel dershane mantığı ile çalışarak isteyen öğretmen istediği okulda görev alabilir. İsteyen öğrenci de istediği okulda okuyabilir. Herkes kapasitesine göre, kabiliyetine göre okul seçebilir, rastgele değil bilerek ve isteyerek öğrencilerin ilerde hayatlarını idame ettirecekleri meslekleri seçmesi sağlanabilir.

 

Öğrenciler kabiliyetlerine ve ilgi alanlarına göre seçtiği branşlarında ilerleyerek geleceğini belirleyebilir. Resim, müzik, beden eğitimi konusunda yetenekli ve hayatlarına bu mesleklerle yön vermek isteyen öğrenciler branşlarında başarılı ise matematik, fizik, ingilizce gibi derslerden sınıfta kalmamalılar. Ya da tam tersi Matematik konusunda yetenekli ve bu branşı seçmiş kişiye de müzik dersinde de başarılı olacaksın denmemeli. Bu derslerden kalacağım diye öğrenciler huzursuz olup başarısız olmasın. Bu sayede öğrenciler, performansını asıl branşını daha başarılı hale getirip deha olmaya, rekor kırmaya, yeni buluşlar yapmaya harcayabilir.

 

Orta öğrenimini seçtiği branşında tamamlayanlar üniversiteye adil bir şekilde kendi branşındaki sınavla seçilerek devam edebilir. Gidemeyenler ise kısa yoldan bu işin teknisyeni olarak hayata atılıp ülkeye faydalı insan olabilir. Piyasaya yasal güvence getirilip kendi mesleğini devam ettirmesine teşvik edilebilir. İstediğinde tekrar üniversite kapısının açık olduğu güveni de kişiye huzur verir.

 

Bunlar hayalde mi kalır, uygulansa başarılı olur mu olunmaz mı bilinmez ama eğitim konusunda ciddi anlamda planlı adımlar atılması gerektiği de bir gerçektir.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem