22 Nisan 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Öteki siyaset

Hayrullah Demiray

03 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Geçtiğimiz Salı akşamı Kocaeli TV'de Mustafa Kalabalık'ın hazırlayıp sunduğu öteki siyaset programına konuk oldum. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan'da programın diğer konuğuydu. Ülkemizdeki ve ilimizdeki gelişmelerden konuştuk, gerçektende güzel bir program oldu. Programda insanların birçok şeyi konuşarak çözmeleri gerektiği inancımı bir kez daha yineledim.

 

Siyasilerin bazı konuşmaları yaparken içinde bulundukları siyasi görüşün yön verdiği şekilde konuşmaları gerektiğini, bu sebeple siyasetçilerin doğru gördüklerini de her yerde, her ortamda söyleyemediklerine bir kez daha şahit oldum.

 

Kocaeli siyasetinde son günlerde fazla bir gerginlik yok. Umarım ki bu seçim sürecinde de Kocaeli’ye yakışır bir şekilde bu süreçten çıkılır. 2014 Yerel seçimlerine artık bir seneden daha az bir zaman kaldı. Bu süreç herkes için önemli bir sınav olacak. İktidar elinde bulundurduğu gücü kaybetmemek için, muhalefette iktidarın elinde bulundurduğu güce rağmen belediye başkanlıklarının önemli bir kısmını kazanmak için mücadele verecek. Bunu başarabilmenin elbette bazı yolları ve süreçleri var. Bunu başarabilen geminin kaptanı olacak yoksa hevesini bir başka bahara saklayacak.

 

Programda Sayın Yalçın Kuşkan'ın sözlerinden anladıklarımın özeti şudur:

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için gayret sarf edeceklerini ama alamazlarsa da 12 ilçe arasından Derince ve Körfez konusunda hayli iddialı olduklarını belirtti.

 

Daha öncede gündeme gelen Başiskele konusunda yine net konuştu. Başiskele de güçsüz olduklarını bir kez daha vurgulamış oldu.

 

Şuanda sadece bir ilçede belediye başkan adayını belirlediklerini ve onunda geçtiğimiz günlerde CHP'ye katılan eski Dilovası Belediye Başkanı Ercan Dalkılıç olduğunu ve bunun dışındaki adayların önümüzdeki aylarda geniş katılımlı bir yoklamayla belirleneceğini vurguladı.

 

CHP içerisinde bazen her kafadan bir ses çıkıyor. Bunun en son örneği olarak şuan Bağımsız İl Genel Meclis Üyesi Hacı Kocabay'ın da CHP'ye katıldığı ve hatta CHP'de yapılan törende de anons edildiği konusundaki sorum üzerine o konuda bilgileri olmadığını söylediğinde açıkçası biraz garipsedim.

CHP'nin belki de en çok eleştirilen yönü bu. Bazen her kafadan bir ses çıkar ve bu da CHP'yi zor duruma sokar. Hacı Kocabay'ın CHP'ye geçmeyeceği lakin geçmesi konusunda Ercan Dalkılıç'ın istekli olduğu ama CHP'deki olumsuzluklardan sonra ya bağımsız kalacağı ya da başka bir partide siyaset yapmak istediği edindiğim bilgiler arasında.

 

Elbette kişilik olarak Sayın Kuşkan’ın siyaseten agresif bir insan olmadığını ve bazı konularda da ılımlı bir insan olduğunu gözlemledim. Sayın Mustafa Kalabalık'a da bu güzel programı hazırlayıp sunmakla kalmayıp ve yazmış olduğu kitapları içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi