16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toplum her geçen gün yozlaşıyor

Hayrullah Demiray

02 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Bizler her şeyi yozlaştırıyoruz galiba eski alışkanlıklarımız gün be gün kaybolmaya yüz tutmuş ve her geçen gün yok olmaya devam ediyor.

 

Dünya yenileniyor değişiyor lakin bakıldığında insanlıkta değişiyor. Dünyanın değişmesiyle beraber, ben çocukluğumda hatırlıyorum çok uzağa gitmeye gerek yok aslında 40’lı yaşlarda olan insanların bile rahatlıkla hatırlaya bilir. Komşuluk, akrabalık ilişkileri özel gün doğum, evlenme ve ölüm bazısı acı bazısı tatlı zamanlarda hep yaşadığımız dayanışma bugün yerini bir başka şekle bırakıldı.

Zengin birisinin cenazesi ya da düğünü olduğunda herkes akın ediyor ama birde bakın gariban birisinin cenazesi yada düğüne. O zaman anlarsınız ne demek istediğimi.

 

Her geçen gün biraz daha yozlaşan toplumda bizden olan değerlerin yerini bizden olmayan bizle hiç alakası olmayan adetler yaşantı ve davranış biçimleri almaya başladığını daha da net göreceksiniz.

Eskiden beri olan alışkanlıklarımız bunlar diyeceksiniz belki de ama yok bana göre bundan 20 yıl öncesinde böyle yozlaşmış bir toplum bu kadar öz değerlerinden uzaklaşmış insanları görmek mümkün değildi.

 

Hal böyle olunca oturup hepimizin düşünmesi gerekir toplumu ne bu hale getirdi diye. Yaşantımızın içerisinde herkes güçlüden yana da ondan, toplumda eğer ki makamınız mevkiiniz varsa paranız varsa siz her zaman el üstünde tutulursunuz, kişiliğiniz karakteriniz ne olursa olsun önemi yoktur.

Hatta size zaman zaman arkanızdan sövenler bile sizi yerden yere vuranlar bile bakarsınız size izzeti ikramda bulunur saygı gösterirler.

 

Yani toplumda kendinize yer edinmek ve toplumda değerinizin olmasını istiyorsanız işte o zaman kendiniz olmanız değil kendinizin dışında bir kimliğe bürünmeniz yeterli olacaktır.

 

Her geçen gün toplumumuz aslında farkında olmadan bazı değerlerinden uzaklaşır oldu ama bunun farkında bile değiliz. Çünkü her gün belli şeyleri yapa yapa artık anormal durumlar bile anormal gelmeye başladı.

 

Toplumun bu kadar yozlaşmasının aslında sebebi insanların çaresizliğini kendi menfaatleri doğrultusunda kullanan siyasi ekonomik çevrelerden başkaları değil bana göre.

 

Bakıyorsunuz insanlar çok uzak yerlerden bile kalkıp kendi akrabasının yakınlarının özel gününde yanında olmayan eğer bir yerde makamı olan birisinin bir yakınının böyle özel bir zamanı varsa hiç kuşkusuz o yerde bulunmak için sonsuz bir çaba sarf ediyor, hal böyle olunca da toplumun gerçek değerleriyle örtüşmüyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem