26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Barış süreci nasıl ve ne şekilde sağlanacak?

Hayrullah Demiray

28 Nisan 2013 tarihli yazısı

Barış sürecine karşı olanlara kızıyordum ama yaşanan gelişmeleri gördükten sonra kafamda soru işaretleri oluşmaya başladı. Neden derseniz; PKK'nın şuan ki elebaşı Karayılan yaptığı açıklamada silahlarıyla beraber ülke dışına çıkacaklarını ve süreci bekleyeceklerini söylüyor ve bunu adeta zafer kazanmış edasıyla yapması elbette birçok kişinin onurunu zedelemiştir.

 

Nitekim bu sürece elbette birileri karşı çıkıyor bizler de diyoruz ki toplumun huzur ve barışı her şeyin üstündedir. Bu süreç bu şekilde yürürse ve birileri bu süreçten kendilerine pay çıkarma gayretleri içerisinde olurlarsa ülkemizin menfaatine olan her şey tersine döner, benden söylemesi.

Terör, ülkemizin son 33 yılının karma karışık bir konusu. Çözülmek üzere ama madalyonun diğer bir yüzünü kimse görmemektedir.

 

Yıllardır dağlarda olanlar oradan inip nereye gidecekler? Yurt dışına gidecekleri söyleniyor. Yani Kuzey Irak'a. Peki orada ne yapacaklar? Zaten yıllardır hem ülkemiz topraklarında hem de Kuzey Irak topraklarında değiller miydi? O zaman ne değişecek, bu süreç neyi getirecek neyi götürecek onun bir muhasebesini yapmak gerekmektedir.

 

Yıllardır yaşadığımız acıların bitecek diyerek yarın bir gün daha büyük acıları yaşamamak gerekir. Nitekim on kere düşünüp bir kere karar verip yapmak gerekir. Bunun da sonu ancak böyle gelir diye düşünüyorum. Eğer örgüt silahları bırakmayıp sadece sınır dışına çekilecekse yarın bir gün birilerinin bu örgütün bir kısmını bize karşı kullanmayacağının garantisini kim verebilir?

 

PKK terör örgütünün mensupları sadece ülkemizin vatandaşlarından oluşmuyor. Yıllardır örgüt dış desteklerle bu hale geldi ve bugün de yine dış etkenlerin farklı işlerin peşinde koşmadıkları ne malum.

Elbette bu sürece karşı olanlara kızmakla birlikte eminin Karayılan'ın o görüntülerideki konuşmalarını duyan herkesin de bu konuda benim gibi düşündüğü kanısındayım.

 

Bu sürecin elbette doğru bir şekilde sonuçlanması hepimizin arzusu ama şu bilinmelidir ki; bu süreç eğer doğru işlemez ve her hangi kazaya uğrarsa bu ülkemizin başına daha fazla bela açmaktan başka bir işe yaramaz.

 

Elbette bu süreci başlatanlar bu süreçte çok dikkatli adımlar atılması gerektiğini söylüyorlar ve adımlarını da ona göre atmaya gayret ediyorlar belki. Sırf doğru adım atmak önemli ama adımları doğru zamanda ve yerinde atmak bence daha da önemlidir.

 

Bu süreç nasıl ve ne şekilde sağlanacak? Bu konuda kafasında soru işareti olan insanların da Hükümet yetkilileri tarafından ikna edilmesi gerekir. Eğer geçici değil kalıcı bir şeyler yapılacaksa bunun da formülünün silahların bırakılması olduğu aşikârdır yoksa çekilip sınırın öte tarafında beklemekle düzelen bir şey olmaz.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi