22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şükriye Paris’e yerleşti

Adnan Gümüşer

27 Nisan 2013 tarihli yazısı

Şükriye’nin dertli başı ve sıkıntılı kaderi onu 16 yıl önce köyünden etti. Kocası uzun süre önce ağır hastalığa yakalanmış ve ölmüştü. Tek başına dul ve biçare idi. 6 çocuğu vardı. Hele oğlu İsmail’i doğurmasına az bir vakit kalmıştı. Kocası öldükten sonra emekliliğini ve kendisine bağlanacak maaşın işlemlerini tamamlaması gerekiyordu. Başka kimsesi yoktu. Diğer çocukları küçücüktü. Hamile idi. Evrak ve prosedürü koşturunca kamu kuruluşunda doğum sancısı tutar ve bin bir güçlükle oğlunu o kamu kuruluşunun WC'sinde doğurur. hayatı hep zorlukla ve mücadele ile geçmiş. İsmail’ini büyütüyor. O zorlu günleri hayalinden silemiyor. Şimdi o barışı özlüyor ve savaşın bitmesini istiyor. Bir an önce zorlu yaşam mücadelesini atlatmak istiyor.

 

Paris’e yerleşiyor. Çünkü orda doğmuş. Orda büyümüş gençliğini oralarda geçirmiş. Orda evlenmiş. Baş göz edilmiş.

 

Ben de Paris’e gittim. Paris bize çok yakın. Hem de ülkemizde. Siirt'in Eruh ilçesine bağlı şirin ve yeşil bir köy. Diğer adı üzümlü köyü. O köyden geçerken muhakkak mola verir ve oranın içinden geçen tertemiz berrak deresinin su sesini dinlerdik. Köyün tek kahvesinin güzel ve buram buram kokan çayını da içerdik. Şimdi Şükriye teyze Paris’e yerleşti. Bahçesini ekiyor. Meyve sebze yetiştiriyor. Mutlu ve yüzü gülüyor. Belki yakın zamanda organik tarıma da başlar.

 

Akil insanlar da çalışmalarını sürdürüyor. Barış sürecini değerlendirecek ve yönlendirecek bu çalışma hayırlara vesile olacaktır. Akil insanlar girişimi barış sürecini olgunlaştırmak için üretilmiş bir çözümdür.

Sanatçı yazar gazeteci akademisyen den oluşan 63 kişilik heyet 7 bölgede faaliyet yapıyor. Süreç 2 ay devam edecek ve 7 grup barış sürecinin en az hasarla nasıl atlatılabileceğini tek rapor olarak Başbakana sunacak. Heyet sürece pozitif katkılar sağlayacaktır. Her biri değerli tecrübe ve birikimi olan insanlar sinerji oluşturacaktır. Çok uzun süredir böyle bir komisyon oluşmamıştır. Çözümsüzlüğü çözüm görenlerin anlamadığı gerçek, bu yaklaşımın miadını doldurduğu, bu anlayışın artık sürdürülebilir olmadığıdır. Çözüme karşı olanların önerisi, açıkça ölümlerin devam etmesi, Türkiye'nin kan kaybetmeyi sürdürmesidir. Çözüm süreciyle beraber PKK'nın sınır dışına çekileceğini açıklamasının ardından kritik noktalardaki birçok askeri mevzi de boşaltıldı. Hayvancılık, yeraltı madenleri ve yatırımda büyük sıçramalar olacak.

 

Yılmaz Ensarioğlu, bölge sorunlarının içinden gelen bir isim. İlahiyatçı olan Ensarioğlu Mazlumder yönetiminde bulunmuş, çözüm sürecinin doğru algılanmasında etkin olacak bir kişi olarak Güneydoğu Bölgesi Komisyon Başkanı.

 

Hayrettin Karaman hoca, farklı meşrepten geniş kitlelerin görüşlerine itibar ettiği saygı duyduğu ilahiyat profesörü. Prof. Doğu Ergil, yıllar önce bölgede çalışmalar yaparak Güneydoğu raporunu yazan isim.

 

Deneyimli gazetecilerden Fehmi Koru, Avni Özgürel, Etyen Mahcupyan, Abdurrahman Dilipak, Hilal Kaplan sürecin doğru algılanmasına katkısı olabilecek isimler.

 

Paris’e dönen Şükriye teyzenin mutluluğu barışın hayırlı bir sonuç olacağını anlatıyor. Köye dönüşler şimdiden başladı. Akil insanların çalışmalarının meyvesini vereceğini gösteriyor. Barış gelmeli insanlar birlik ve beraberlik içinde olmalı. Hükümet şımarmamalı, daha müşfik olmalıdır.

Kalın sağlıcakla…

 

Not: Şehitler korusu ile ilgili yazımız ve talebimiz İzmit Belediyesince karşılandığı için civar sakinleri çok sevindi. Arayıp teşekkürlerini ilettiler. Başkan Nevzat Bey’e ve maiyetindeki Park ve Bahçeler müdürlüğü ekiplerine Şehitler korusu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorlar. Bu dileklere bende katılıyorum.

 

Not: Memur sicil affı ile ilgili çok mesaj alıyorum. Yetkililerden memur sicil affının bir an evvel çıkması isteniyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr