21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye'de en çok ne var?

Hayrullah Demiray

26 Nisan 2013 tarihli yazısı

"Ülkemizde en kalabalık insan grubu hangisidir?" dense sizce hangi grup başı çeker? Kimisi işçi der kimisi memur, kadın ya da erkek der çoğumuz ondan bahsetmiyorum. Bizde galiba "başkan" çok diye düşünüyorum çünkü bakıldığında birçok alanda bu unvan kullanılabilmektedir. Bir yerlerde çokça görülebilmenin, ön plana çıkabilmenin geçiş noktasıdır başkan olmak. Öyle ki başkan ol da nerede olursan ol yeter ki başkanlık sıfatın olsun.

 

Nereden çıktı derseniz; arkadaşlara sordum "Gündemde ne var?" diye onlarda Sanayi Odası'nın ve Ticaret Odası'nın meclisleri var dedi, dün için.

 

Hem Sanayi Odası Başkanı'nı hem de Ticaret Odası Başkanı'nı bizler çeşitli toplantılarda yıllardır görmeye alışkınız. Sanayi odasıyla çok fazla işimiz olmadığı için oranın ne durumda olduğunu bilmiyorum ama yıllardır Ticaret Odası'nın yaptıklarını eleştiriyorum. Birçok kişi de eleştiriyor ama maalesef herkes yine bildiğini okuyor ve çok fazla bir gelişme olmuyor maalesef.

 

Çeşitli isimler altında, iş adamları son dönemde bir araya gelip dernek şeklinde oluşumlara başladılar. Belki bunlar ticaret odalarının işlevini görmeyecek ama bu son dönemde sırf seçim var diye hareketli olan Ticaret Odası acaba seçim bittikten sonra yine aynı eski haline geri mi dönecek yoksa belli çalışmalar yapmaya devam edecek mi?

 

Bazıları makam, yetki ve unvanlarını basamak olarak kullanır bunu alışkanlık haline getirenlerle bir şeylerin değişeceği inancını taşımak zor tabi. O makamlara gelen insanların çevresindekiler de önem arz ediyor yani sadece koltukta oturan insanları eleştirmek doğru olmaz çünkü onu, o makama getirenlerin beklentilerine de bakmak gerekir.

 

Sadece başkan olmak yetmiyor tabi aynı zamanda idareci de olmak gerekir yoksa sadece bir yerlerde bir koltuğunuz olması, size başkan sıfatının verilmesi, sizi gerçek anlamda başkan yapmaya yetmez.

 

Eğer idarecilik konusunda bir yeteneğe sahip değilseniz ya da gereken özveriyi gösteremiyorsanız işte o zaman o makamda bulunmanızın ya da size yakıştırılan başkanlık sıfatını taşımanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.

 

Dolayısıyla şaşırıyorum;

Bu kadar Başkan acaba bu ülkeye fazla değil mi?

Bu insanların hepsi gerçek anlamda bu işe vakıf insanlar mı?

Bu işin de bir kriteri olması gerekmez mi? diye sormak lazım kendi kendimize.

 

İnsanlara verilen bu unvanlar; bir ağırlığı olan ve gerektiği gibi, gerektiği şekilde kullanılması gereken yetkilerdir. Bu unvanlara sahip olacak kişinin yeterli ve bilgi ve beceriye sahip olması gerekir. Doğrusu ben ülkemizdeki birçok unvan sahibi kişinin unvanına yakışmadığı ve gerektiği şekilde kullanamadığı inancını taşıyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem