21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Akil adamlar değil Akil insanlar

Hayrullah Demiray

21 Nisan 2013 tarihli yazısı

Türkiye'de dönem dönem bazı olaylar gündemde iken bazı olaylar ise gündem dışı kalır. Bu günlerde de "Akil adamlar" olayı yükselişte. Sırf bu konuda bir şeyler söylemiş olmak için herkes bir şeyler söylüyor, yazıp çiziyor.

 

İktidarın bu konuda atmış olduğu adımı herkes desteklemek zorunda değil ama sırf bu işin karşısında olalım diye de özel bir gayret gösterip saçma sapan taklitçilik yaparak insanların kendilerini rezil etmemeleri gerekmektedir.

 

İlimizde de bu durumdan kendilerine pay çıkarmak isteyen insanların saçma sapan adımlar attığını görmekten üzülüyorum. Örneğin birkaç gün önce gazetemizde arkadaşlarımız yer verdi "Yerli Akil Adamlar" diye. Çok saçma buldum. Hem bu fikre karşı olacaksınız, içinde bulunduğunuz siyasi görüş bu "Akil İnsanlar" fikrine ve oradakilere en ağır hakaretleri edecek hem de çıkıp "Biz de Yerli Akil Adamlar oluşturacağız" diyeceksiniz. Pek de şık bir davranış değil. Fikrin uzun yıllardır tanıdığım bir siyasetçiden gelmesi de doğrusu beni şaşırttı.

 

Kimdi bu isim; bir dönem MHP il Başkanlığı yapmış MHP'den Milletvekili adayı olmuş bir isim Ruhi Çavdar'dan başkası değil. İşte burada oturup düşünmek lazım bu süreçle ilgili bir şeyler söylemek elbette herkesin hakkı ama bunun doğrusu bana göre insanları daha da kutuplaştırmak değil bütünleştirmek için rol üstlenmek olsa gerek.

 

Bir gün sonrasında bu oluşumla ilgili bir haber daha çıkınca zaten olacağı buydu diye içimden geçirmeden edemedim. Hatta sesli düşünmek lazım diye de eklemek gerekir ve bende şuan sesli düşünüyorum.

 

Bazıları bu düşünceme tepki gösterecek ya da kendi kendine söylenecek ama olsun ben doğru olanın; insanları bölmek ayrıştırmak değil bütünleştirmek olduğunu düşünüyorum. Zaten toplumumuzda insanlar zaten her an gergin bir ortamda yaşıyorlar. Bu insanları bir kez daha germenin ne anlamı var.

 

Dün ilimizde belli bir programlar yaptı "Akil İnsanlar". Ne kadar verimli geçtiğini ya da programı izlemedim. Ama şu inancı taşıyorum; eğer bu ülkede bir şeyler olacaksa ve analar ağlamayacaksa herkes buna katkı sağlamalıdır. Görüşü ne olursa olsun, düşüncesi nasıl olursa olsun bir olup diri olmak varken bu ayrı gayrı niye? Neyi paylaşamıyoruz diye sormak istiyorum.

 

Sorduğunuzda herkes aynı şeyi söylüyor; "ben bu ülkeyi herkesten daha fazla düşünüyorum" diye. Ama iş icraata geldiğinde herkesin kendini düşündüğünü ve bu yönde hareket ettiğini görmek bizleri üzüyor.

 

Bu güzel ülkenin herkes tüm nimetlerinden faydalanıyor. Kimse kimseyi ötekileştirmeden yaşamak arzusunda değil mi? O zaman neden bu kin ve düşmanlık? Anlamak mümkün değil. Siyasilerin arasındaki göstermelik düşmanlık halk arasındaki uçurumun oluşmasına sebep oluyor. Bunu ne zaman kim nasıl görecek doğrusu merak ediyorum.

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem