26 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kutlu Doğum

Adnan Gümüşer

19 Nisan 2013 tarihli yazısı

Diyanetin düzenlediği kutlu doğum haftası toplumumuzda iyi yer etti. Benimsendi. Programlar etkinlikler yoğun olarak devam ediyor. İzlenmeye değer olanları da var.

 

Bundan birkaç yıl önce Kayseri’de idim. Şehrin ortasında bir adam temiz giyimli, vakur ve kendinden emin olarak aracını durdurdu. Hemen oracıkta bulunan yaşlı, bastonla yavaş yavaş yürüyen, tek hedefi biran önce evine ulaşmak varıp şöyle bir soluk alayım dinleneyim diye gideceği evine doğru yol alan yaşlı bir Teyzeye güzel bir çiçek uzattı. Teyze bu ne evladım demeden açıkladı. Bu gün kutlu doğum haftası bu gülü her kokladığında Peygamberimizi hatırla der demez kadının gözünden yaşlar akmaya başladı. Duygu dolu bir andı. İnsanımız O nu çok seviyor. O na saygı, bağlılık ve muhabbeti var.

 

Ayeti kerimede ; ‘Habibim sen güzel bir ahlak üzerindesin.’ buyuruluyor. Yine Nebi, ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.’ demesi ahlakın ve erdemin onunla doruğa çıktığını ve bunun ışığında her yeri aydınlattığı görülür.

 

Şu hadis çevrecilerin hareket kaynağı değil mi.’ 'Kıyametin Koptuğunu Görseniz Elinizdeki Fidanları Toprağa Dikin' emri bizi ne kadar da coşturuyor bir o kadar da güncel. Hem kendi çevresini hem de dünyayı imar etmeye teşvik ediyor.

 

'Birlikte Rahmet Ayrılıkta Azap Vardır' sözü ile birliğin beraber olmanın elzem ve faydalı olduğuna dikkat çekmiştir. Bir olmanın hepimizin muhtaç olduğu ve yağmura susamış çöl gibi gelmesini beklediği bir özlem değil mi?

 

Anne ve Babaların haklarına işaret ederek onlara 'Öf Bile Demeyiniz' telkininde bulunmuş ve ebeveynleri uyarmıştır. Çocuk kavgaları, şiddet, aile problemleri, bıçaklamalar neden kaynaklanıyor neden oluyor. Hep bu hassas noktalarımızın kaybolmasından, sarsılmasından ve hırpalanmasından vücut buluyor.

 

Kadın Haklarının en güzel bir şekilde korunmasına gayret gösteren Peygamberimiz (s.a.v.) 'Siz Eşlerinizi Allah’ın Emaneti Olarak Aldınız Onlara Kötü Davranmayınız' nasihatinde bulunmayı da ihmal etmedi.

 

Allah'tan aldığı emirle cihad etmiş, 'Haksızın Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır' diyerek, haksızlığa, küfre ve yanlışa karşı durmuş ve dik duruşunu bize anlatmıştır. O anlattıklarını sadece teoride, lafta, ağızda bırakmadı uyguladı. Pratiğe aktardı.

 

Böyle bir Peygamber (s.a.v.) sevilmez mi, sayılmaz mı izinden gidilmez mi, güzel adlarından oğluna veya torununa Ahmet, Mehmet, Mustafa, Muhammet adını koymaz mı?

 

Şimdi hepiniz birer gül alın, birilerine verin ve Peygamberimizi(s.a.v.) ‘bu güzel kokuda hatırlayın’ deyip anınızı kıymetlendirin. Gününüze değer katın.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr