21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toplumun yok olan değerleri ve Gölcük olayı

Hayrullah Demiray

12 Nisan 2013 tarihli yazısı

Toplumda her geçen gün buhran, bunalım, taciz, tecavüz ve şiddet haberleri artmaya başladı. Rezillik diz boyu. Bu tip bir çok haberi sayfalarımıza taşımamaya özen gösteriyoruz. En azından toplumun biraz daha gerilmemesi adına.

 

Toplumda bazı değerlerin her geçen gün biraz daha yok olmaya başladığı bu zamanda sırf reyting uğruna bazı gazeteler gibi daha fazla satacağız diye konuları abartarak anlatmayı tercih etmiyoruz.

Ülkemizde belki de perde arkasında duymadığımız, görmediğimiz ne olaylar yaşanıyor. Ama yakınımızda yaşandığı zaman dikkatimizi daha fazla çekiyor. Ben artık televizyon ekranlarına bakmaktan korkuyorum çünkü izleyince hep huzursuzluk var haberlerin içinde. Toplumun belki de bu duruma gelmesinde siyasilerin payı da büyüktür çünkü sadece sokakta değil mecliste de kavga eksik olmuyor.

 

Aslında ülkenin bu duruma gelmesinde herkesin payı var. Hem iktidarın hem de muhalefetin. Bu ülke bu hale kendiliğinden gelmedi. Her şey gözümüzün önünde cereyan ediyor.

İktidarda olanlar Avrupa'ya uyacağız diye yasalar çıkartıyor. Bazen doğru yapılanlar da oluyor ama arada yapılan bazı değişiklikler toplumdaki dengeleri bozabiliyor.

 

Muhalefet de iktidarın her yaptığına yanlış demekten vazgeçmediği için toplumda maalesef hiçbir konuda mutabakat sağlanamıyor. Dolayısıyla ülkenin bugünkü geldiği durum ortada. Kimse demesin ki ülkede her şey güllük gülistanlık diye çünkü görünen köy kılavuz istemez.

Toplum her geçen gün biraz daha dejenere oluyor ve her geçen gün aslında bizim olan değerlerden uzaklaşıyoruz.

 

Dedim ya bazı olaylar beklide her gün oluyor ama bizler etrafımızda, çevremizde olduğu zaman pür dikkat kesiliyoruz. Uzaktaysa bizim için bir önemi olmuyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Gölcük ilçesinde yaşanan utanç verici olayı istemeden de olsa satırlarımıza taşıdık. Yazarken bile ellerim titriyor, sinir krizine girmemek elde değil. Gölcük’ün dolayısıyla Kocaeli’nin böyle bir olayla anılması hem utanç verici hem de insanın kimyasını bozuyor.

Hadiseyi öğrendiğim anda ne söylenmeli ve yazılmalı diye düşündüm. Öncelikle bu işe karışanların yaptıklarının affedilir bir tarafı yok ama olayların bu ana gelmesinde kimlerin suçu var onun da araştırılması gerekir.

 

Olayla ilgili kısa bir araştırma yaptım herkes 29 kişiden bahsedince gerçektende insanın kanı donuyor. Kişinin az olması olayı hafifletir mi? Elbette hafifletmez, ortadan da kaldırmaz ama olayın gerçeğini, iç yüzünü de bilmek ve ona göre kaleme almak toplumumuzdaki gerginliği azaltmak bakımından önemlidir.

 

Bu olaya karışanların elbette adalet cezalarını verecektir. Ona inancımız sonsuz. Ama toplumdaki bana necilik, bana değmeyen yılan bin yaşasın anlayışı ortadan kalkmadıkça bu gibi tecavüz haberinin daha binlercesini yaşamaya mahkum oluruz.

Şöyle bir sözle bugün yazıma son vermek isterim. "İnsanları tanıdıkça, hayvanları daha çok seviyorum."

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem