23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit Belediyesi WC’leri

Adnan Gümüşer

12 Nisan 2013 tarihli yazısı

Pazar günü İstanbul’dan misafirim vardı. Gezelim dedim İzmit’i. Aklıma gelen yerleri sıraya koydum. Çene suyu parkı, Yuvacık Barajı, Gölkay Park vs. hepsine uğradık.Çok beğendi. Çene suyu ve Yuvacık barajı’ndaki Yürüyüş yolları, yeşillik ,temizlik, wc, mescit hepsi mükemmeldi. Ama çok doluydu. Kalabalıktı. Hele Çene suyu mahşeri andırıyordu. Halı serecek yer dahi bulamadık.

 

SEKA parka gittik. Gayet güzel bakımlı ama orası da kalabalıktı. Uçurtma festivali vardı. İğne atsan yere düşecek mecali kalmazdı.

 

Şehitlik korusu aklıma geldi. Hem otururuz. Hem ailece piknik yaparız dedik. Manzarası da güzel. Yola koyulduk.

 

Şehitliğe varırken yol üzerindeki ve etraftaki mezarlıklar ölümü, ölüm gerçeğini ve yaşamın son demlerini hatırlattı. Orada ne civanlar ne insanlar yatıyordur diyerekten yolumuza devam ettik.

Şehitlik korusuna girdik. Orası da kalabalıktı. Oturacak yer aramaya koyulduk.10 dakikalık keşiften sonra bir öğrenci grubu kalktığı için masa boşaldı. İyi dedim başka yer aramaya gerek yok. Oturduk hoş beş sohbetten sonra. Yemeğimizi yedik. Teftişe çıkar gibi koruyu gezmeye başladık.

 

Çevreyi gezdik sahada birkaç basket attık.

Opet benzin istasyonu geçen yıllarda Bakanlık tarafından en temiz istasyon seçilmişti. Seçilmesinin sebebi wc’ lerin hijyenik olması ve tertipli olması idi. Korunun WC si karşımızdaydı. İhtiyaç hasıl oldu uğradık.

 

Sözlüklerde şöyle geçer WC;

WC kelimesi çoğu milletin kullandığı bir terimdir. Daha kibar ve estetik bir söyleyiş sağladığı için kullanılıyor. Wc'nin açılımı lavabo (tuvalet) olarak çevrilebilir. Tabelalarda tuvalet yazılması çirkin bir görünüm sağladığı için wc olarak kullanılır veya şematik resimler konur. Ayrıca tüm dillerde WC ortak isim olarak yazılır.

 

Water closet : Su Odası

Water: Su
Closet: Oda

anlamına gelmektedir.

 

Şehitlik korusu wc leri ve içindeki mescit adeta terkedilmiş harap ve savaştan çıkmış gibi idi. Bir o kadarda bakımsızdı. Sanki on yıldır wc temizlenmemiş on yıldır bakım ve onarımı yapılmamış gibi duruyordu. Bunu İzmit Belediyesine hiç yakıştıramadım. Hele başında sağlık kökenli bir Başkanın bulunması tamda bir tezat oluşturuyordu.

 

Merak ediyorum oradaki wc, mescit ve kullanılan odalar hiç mi temizlenmez. Hiç mi kontrol edilmez. Kim sorumlu bu iş için ödenen ücret var mı?

 

Yine koruda bulunan platformun yada sahnenin döküldüğü perdesinin kırıldığını görmek ayrı bir utançtı. Otlar biçilmemiş yerler bakımsız. Hele Korunun çevre temizliği hak getire. Kâğıtlar ortada uçuşuyor, çöpler saçılmış. Velhasıl misafirimin gözünde İzmit bir sanayi kenti bir gelişen kent değil ; bakımsız ,kalabalık, dinginlikten uzak bir yerleşim yeri olarak zihninde yer aldı.

 

Hele yeni başlayan ve yavaş yavaş artan trafik ayrı bir dert. İzmit’ten Körfez’e giderken battı çıktıların yapılması ile tek şeride düşen yollar trafiği de çekilmez duruma getiriyor. Yetkililer bu battı çıktıları aynı anda yapmak zorundalar mı ? bunu kademeli yapsa veya yıllara yaysa belki bu trafik ve onunla beraber gelen sorunlar hafifleyecekti.

 

Temiz mekânlar, sakin yollar görmek istiyoruz. Misafirlerimize nezih ortamlar sunmak dileğimiz. Buralardan gittiklerinde güzel bir izlenim alsınlar. Tatlı bir seda kalsın istiyoruz.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr