22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kısır çekişmeyi bırakın

Hayrullah Demiray

31 Mart 2013 tarihli yazısı

Kocaeli; Türkiye için önemli kentlerden biri ama ne hikmetse ülkemize verdiğini hiçbir zaman alamayan bir kent olmuştur.

 

Hemen herkes bu konuda şikayet eder durur. İktidar da, muhalefet de bu konudan muzdariptir.

Ama sorsanız herkesin amacı iyi işler yapmaktır. Fakat iktidar bir şeyler yapmak için gayret etse de muhalefet eleştirir sorduğunuzda da hepsinin cevabı aynıdır; bizler halkımızı düşünüyoruz, ilimizi düşünüyoruz. Kazın ayağı hiçte öyle değil. İktidarda olanlar ben yaptım oldu demekten, muhalefettekiler de iktidar yaptığı için yanlıştır mutlaka demekten kendilerini alıkoyamıyorlar.

Bu durum sadece ilimiz için geçerli olan bir şey değil ülke genelinde de yıllardır aynı sahneleri tekrar tekrar izliyoruz. Çünkü bu ülkede sürecek karışıklık ve kaostan nemalanacak olanlar ülkenin kalkınmasını istemiyor. Önceleri dışarıda at koşturanlar bugün içerideki siyasilerin eliyle bunu devam ettirmeyi başarıyorlar.

 

Örnek vermek gerekirse; yıllardır bir Yuvacık Barajımız vardı polemik konusu olan. Şimdilerde ise Namazgah Barajı dillerde. Siyasi anlayış bu şekilde devam ettiği sürece başka hiç bir problemimiz yokmuş gibi iki günde bir bu konu üzerine beyanda bulunulur diğer sorunlarsa ya unutulur yada patlamaya hazır bomba gibi bir kenarda vaktini bekler.

 

Görülen o ki her geçen gün ülkemizde yapılan siyaset biraz daha kirlenmektedir. Çünkü siyaset hizmet etme aracı iken, günümüzde uygulanış şekliyle hizmet etmeme ve hizmet etmek isteyeni eleştirme sanatı gibi algılanmaya başladı.

 

Hiç kimse kusura bakmasın ama insanlarımızın siyasetten uzak durmasında ve her geçen gün biraz daha ümitsizliğe kapılmasında siyasilerin payı oldukça yüksek.

 

Gerekli gereksiz her konuda konuşmak zorunda olduğunu düşünen insanlarla doldu ortalık. Adeta herkes başkalarını yerden yere vurmayı hakaret etmeyi bir maharet sayar oldu.

 

Bu ülkenin gerçekten çözülmesi gereken daha çok sorunu var. Çözüm üretirken de üzerinde belli ki tam olarak düşünülmediğinden dolayı üretilen bazı çözümlerin başka sorunlar meydana getirdiği de oluyor. Neticede sonuç hiç kimsenin işine yaramıyor.

 

Bu çelişkilerin, düşünmeden üretilmeye çalışılan çözümlerin nedenini hiç düşündünüz mü? Peki ya ülkeyi yönetenler ve yönetmeye talip olanlar düşünmüyor mu? Elbette düşünüyorlar ama bir çok kez durum öyle gerektiği için öyle davranıyorlar.

 

Ülkemizde bugün en büyük sorun nedir diye sorsanız herkes farklı cevap verir. Terör, işsizlik, ekonomik sorunlar gibi. Bunlar da çözülmeyi bekleyen sorunlar tabi ki ama bana göre bugün ülkemizde yaşanan en büyük sorun kafalarımıza yerleşen anlayış problemidir. Birbirimizi anlama ve tahammül etme sorunumuz var bunu da unutmamak gerekir.

 

Bütün bu sorunlarımız bir kenarda çözüme kavuşmayı beklerken suni gündemler oluşturularak oyalanmaya artık insanımızın ne vakti var ne de sabrı. Artık insanlar geçim derdine düşmüş, gidişatı anlamak yada çözüm sürecine dahil olabilmek bir yana siyasilerin yaptıkları bazı şeyleri kızarak ve hayretler içerisinde izliyorlar.

 

Bence siyasiler her şeyden önce her fırsatta çok sevdiklerini dile getirdikleri ülkemize bu sevgilerini nasıl katkıya dönüştürebileceklerini düşünmeliler.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi