22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hayatınızı test edin

Hayrullah Demiray

28 Mart 2013 tarihli yazısı

Geçen ömrünüzü şöyle bir tadat edin, eminim ki sizde bizim gibi “Evet, doğrular hep acıdır” diyeceksinizdir. Çünkü hayatınızda doğruların acı olduğuna çok şahit olmuşsunuzdur. Arkadaşınıza, eşinize dostunuza veya tanımadığınız birine, doğruları söylediğiniz de veya size söylendiğinde her zaman acı geldiğini görmüşsünüzdür. Neden acaba?

 

İnsanın fıtratında hep haklı olmak ve kimsenin tenkidine tahammül edememek yatar. Herkes beni taltif etsin, yanlışlarımı da onaylasın diye bekler. Fakat unutmamak gerekir ki insan bu noktada büyük bir hata ve yanılgı içerisindedir. Hem manen ve hem de madden kayıpta olduğu hal bu haldir; hatalarının ve yanlışlarının söylenmesine tahammül edememek hali. Ve daima tasdik edilmek ister. İnsanın nefsi tenkide gelmez. Bundan hoşlanmaz. Hep sıvazlanmayı arzu eder. Ama maalesef yaşadığımız hayat bize doğruları da söyler; acı da olsa. Bunu bizzat birileri dili ile söylemese de hayatın önümüze koyduğu gerçekler bize acı gelir ama, kabullenmemiz gereken doğruları söyler. Öyle söyler ki hem, dilden daha acı bir şekilde söyler. Hayatın söylediği doğruların acısı dil acısından daha ağırdır ve hiç unutulmaz. Bir de bizim gibi eğrilerle büyütülmüş toplumlarda doğruları kabullenmekte ayrıca bir meseledir.

 

İnsan doğrulara tahammül edemezse onun akıbeti Firavun gibi, Nemrut gibi olur. Musa Aleyhisselam ve İbrahim Aleyhisselam Hazretleri Mısır halkının ve Nineva halkının aksine onlara doğruyu söylediler; “Allah’tan başka ilah yoktur.” dediler. Onlar doğruları kabullenmediler ama sonları bütün insanlık tarihine ibretlik olarak geçti. Yani insan kendisinin aciz bir kul olduğunu hiç unutmayacak ve doğrular acı da olsa kabullenecektir. Firavun ve Nemrut doğruları kabullenmediler ve kendilerini Tanrı ilan ettiler. Doğrulara teslim olmayan insanlar onların yolunda demektir. Ve Allah korusun akıbetleri de onlar gibi olur. İnsanların ve hayatın önümüze koydukları doğruları alalım ve onlara teslim olalım. Ne kadar acı olursa olsun… O kabullendiğimiz doğruların acısı Firavun ve Nemrutun uğradığı akıbetin acısından daha acı olmaz. Vesselam!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi