16 Ağustos 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Efetur

Adnan Gümüşer

28 Mart 2013 tarihli yazısı

Her seyahat firması büyümek ve gelişmek ister. Yatırımlarını yapar tecrübeli personelini seçer. Kalite ve konfor sunar.

 

Kocaeli’nde seyahat hizmeti veren iki firmamız var. Efe tur, metro seyahat .Bu iki firmanın rekabeti her zaman yolcu lehine olmuştur. Kalitesi ona göre şekillenmiştir. Fakat şimdi rekabet yok. Yolcudan şikâyet var.

 

Efetur dan çok şikayet ulaştı bana. Biri şöyle, Yalova’ya giden yolcu istediği yerde inemez. ama adım başı Yalova-İzmit arasında yolcu alınır. Yalova içinde indirmeyip terminale götürmeye zorluyorlar. Terminalde şehirden epey uzak duruyor.

 

İstanbul’dan gelen bir yolcuda derinceye gidecekse Kuruçeşme’ye inmek zorunda. Orda evine ulaşmak için servis şoförünün keyfine göre bekliyor. Sorduğunda neden bekliyorsun diye talimat böyle diyor. Hemen orda en az bir yarım saatinizi de servis şoförüne altın tepside hediye ediyorsunuz.

 

Hele fiyatlar… İzmit-Harem 15 tl, İzmit-Esenler 17 tl dir. Eğer öğrenci iseniz indirim alabilmek için deveyi hendekten atlatmanız lazım. Nasıl mı önce okuduğunuz okuldan öğrenci belgesini getireceksiniz. Fotokopi olmaz. Efe tur seyahat kartı alacaksınız ondan sonra öğrenci indiriminden faydalanabilirsiniz. Bütün bunlarıda aynı gün başarabilirseniz sizi tebrik etmek lazım. Eğer kendi oğlunuz olan öğrenciye bilet kesmek isterseniz zinhar denemeyin. Çünkü o esnada öğrenci olan oğlunuz muhakkak yanınızda yani bilet kesilen yerde olmalıdır. Onun evde hazırlanmasına veya yemeğini yemesine hakkı asla yoktur.

 

Hele otobüsteki hizmetler, ikram servisi hep standart. Su istersen alabildiğince geç getirmek için birilerine söz vermiş bir muavin karşınızda görürsünüz.

 

Televizyon hak getire. Ekran dokunmatik olduğundan istediğin yeri açabilmek için hokkabazlık yapman lazım. Kulaklıklar kirli ve bakımsız. Mesela bir dini program veya aile filmi Efe turda izleyemezsiniz. Çünkü yasak. Yasak olmasaydı filmler bölümünde dini içerikli veya ailece seyretmekten utanmayacağınız bir film bulabilirdiniz.

Aile kültürümüze uzak film ararsanız ise hemen bulursunuz.

Şarkı dinliyeyim derseniz pop, yabancı vs.

Halk müziği veya ilahi veya nostaljik müzik dinlemek isterseniz oda yasak veya birkaç şarkı.

Hele yolda namaz kılacaksanız; Yolda kalmayı, otobüsü kaçırmayı göze almalısınız. 26.3.2013 tarihinde gazetemizde habercilik başarısı olarak gördüğüm ve tebrik ettiğim o haber de olduğu gibi. Haber şöyle:’ Efe Tur'da namaz şikayeti! İddialara göre Jeoloji Mühendisi Elif Bilgin, dinlenme tesisinde namaz kılmak isteyince önce otobüsteki muavinle tartıştı ardından da dinlenme tesisinde bırakıldı. Bilgin, Efe Tur’dan şikayetçi oldu.

 

Jeoloji mühendisi Elif Bilgin (29) Efe Tur ile yolculuk yaparken verilen ihtiyaç molasında namazını kılmak istedi. Önce muavinle tartışan Bilgin yolculardan birinin destek vermesi üzerine mescide gitti. Ancak otobüs şoförü Bilgin’in mescitten çıkmasını beklemeyerek yoluna devam etti. İzmit Otogarı’na kadar başka bir ailenin aracında gitmek zorunda kalan Bilgin, Efe Tur’a gelerek şoförden şikâyetçi oldu. Şoför ise yolcuların beklemek istemediğini, bu nedenle yola devam ettiğini söyledi.’

 

Metro turizm ise şehir içine giremediği için ayrı bir sıkıntı. Şehir içine Efe tur gibi niye giremez bilmem ama siz örneğin körfezde oturuyorsanız ve İstanbul bileti kesip Metro ile seyahat etmek isterseniz önce otobüs garajına servisle gelmeniz gerekir. Serviste garaja ne zaman ulaşır kaç saatte gelir oda ayrı bir sorun. Sonra otobüs tekrar otobandan Derince, Körfez ve İstanbul’a doğru yola devam eder. Bu da En az bir saat kayıp demektir.

 

Velhasıl biz YHT (yüksek h.tren) başlamasını veya Rekabetin sağlanarak metro seyahatin de eşit şartlarda yolcu taşımasını ve şehre girebilmesini veya Efe turun düzelmesini bekleyeceğiz.

Ama muhtemelen bazı güçler İzmit’te YHT yi durdurmayacaktır. Metronun da şehre girebileceği yok Efe turunda düzelmeyi istemesi zaman meselesi.

Kalite ve hizmet yolcunun tabii hakkıdır.

Sadece Patronlar değil seyahat edenlerde kazanmalı ve iyi bir hizmet almalıdır.

Biletler de makul fiyatta olmalıdır.

 

Yolcular kalite istiyor. Yolda kalmayı istemiyor. İbadet ve seyahat özgürlüğü talep ediyor.

Elif Hanım’a geçmiş olsun. Firma özür dilesin.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr