23 Nisan 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sigaradan kurtulun

Hayrullah Demiray

24 Mart 2013 tarihli yazısı

Devletin resmi ve özel kurumları üzerinde bu kadar durmalarına gerekli hassasiyeti göstermiş olmalarına rağmen ülkemize sigara içenleri sayısında önemli artışlar yaşanmaktadır. Bu açıdan konu ele alınınca 10-12 yaşlarında ki ilk öğretim çağında yer alan çocuklar sigara kurbanları hatta esrara, kendini kaptıranları arasında üzüntülüyle görüyoruz. Sigara sakat bırakıcı ve öldürücü bir illettir.

 

Bir heves bir arzu veya birilerinin teşviki ile başlayan veya hayırsız ve zararlı bir arkadaşı; Bir sigarandan ne olur maş canım” diyerek ikram ettiği zahiri reddetmesini bilmeyen kişi göğsüne ve kalbine en zehirli hançeri saplamış demektir. Zaten her kötülük her yasak her şer, her haram ve her zararlı ilk bir şeyle başlamış olur. Daha henüz kendisine ve idaresine sahip olmayan çocuk şayet annesi babası ve okullarda öğretmemeleri tarafından kontrol altında bulundurulamaz ise öyle çocukların ve gençlerin hayatı, sigarayla eş değerde geçmiş olur.

 

Sigara içenleri gözlerinde kalbinde akciğerlerinde varıncaya kadar vücut organlarını önemli bir kısmında çok önemli rahatsızlıklar meydana getirdiği ayrıca her ülkemize ve dünya milletleri arasında sigara yüzünden milyonlarca insanın hayatını kaybettiği çok yönlü araştırmalarla bildirilmektedir.

İçenler üzerinde bu kadar büyük ölçüde tesiri ve zararı olan sigara içmekte kuru kuru inat edenler irade zafiyeti içinde olanlar azim ve kararlılığa yeterli derece riayet gösteremeyenler kalan dünya ömürlerini ya Hastalıklı yada yatalaklı geçirmiş olurlar.

 

Bünye ile ilgili çok yönlü zararları herkes tarafından bilinen sigaranın birde o şahsa veya o aileye yüklemiş olduğu korkunç boyutlara varan parasal yönü vardır. En azından bir sigara tiryakisi en ucuzundan Allah’ın her günü 6-7 lirasını yakıyor, ateşe atıyor demektir. Günde en azından bir paket sigara içen adam ayda 200 lirasıyla hem vücudunu zehirliyor hem de aile fertlerinin gıdaya verilecek parasını israf hatta haram bir yola harcıyor demektir.

 

Her paketin üzerinde: Sigara öldürür yazını gördüğü ve okuduğu halde bu zararlıya bu tehlikeliye verilen her kuruşun elbette hesabı sorulacaktır. Bir ayda 200 TL bir yılda 2400 TL sigarayla adamın paracıkları yanıp kül olup gidiyor. 50 yıl bir sigara içen bir kimse bu süre zarfında 120 bin lirasını yani yepyeni bir dairesini yakmış ateşe vermiş sayılır.

 

Bunca ağır ve korkunç maddi ve manevi zararı olan sigarayı hale terk etmemek hala ona veda etmemek ve hala iradesine sahip olamamak yıkımdır. Bu tehlikeden bir an evvel kurtulma mücadelesi verenler kalan ömürlerini mutluluk içinde geçirmiş sayılırlar. Sigarayı bırakanlar kervanına katılanlara ne mutlu!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi